پاریس: در مورد چالش‌های مرتبط با ایران گفتگوهای سازنده با آمریکا داشتیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

ژان ایو لودریان وزیر امور خارجه فرانسه چهارشنبه 24 مارس 2021 تأکید کرد که نشست‌های سازنده‌ای در چارچوب ناتو برگزار شده و رایزنی‌های سازنده‌ای با آنتونی بلیکن وزیر امور خارجه آمریکا، هایکو ماس وزیر خارجه آلمان و دومینیک رآب وزیر خارجه بریتانیا پیرامون ایران و چالش های مشترک امنیتی انجام گرفته است.

این در حالی است که وزیر خارجه بریتانیا پیشتر اعلام کرد که این مذاکرات، به پرونده هسته‌ای ایران و ابتکارات صلح در یمن نیز پرداخت.

وزرای امور خارجه ناتو سه شنبه 23 مارس 2021 با تأکید بر استحکام روابط میان آمریکای شمالی و اروپا پس از چهار سال سوء ظن و اضطراب در میان برخی از متحدان، بار دیگر بر تعهد خود برای دفاع از کشورهای یکدیگر در برابر هرگونه حمله خارجی، تأکید کردند.

وزرای خارجه از جمله بلینکن نیز تعهد خود را نسبت به ماده 5 پیمان ناتو در خصوص دفاع جمعی ابراز داشتند که بر اساس آن، حمله به یکی از کشورهای هم پیمان، در حکم حمله به همه آنها است.

دولت آمریكا پیشتر پایبندی خود را به وحدت پیمان ناتو تأکید كرده بود تا اعضای این پیمان بتوانند در بسیاری از پرونده‌ها، به ویژه برنامه هسته‌ای ایران، روسیه، چین و سایر چالش‌ها همکاری كنند.

اروپا درحالی به دنبال احیای برجام است که این توافق در سال‌های اخیر به خصوص با تشدید نقض تعهدات برجامی از سوی تهران، در آستانه فروپاشی قرار گرفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید