پنتاگون: تهدیدات داعش در سوریه و عراق کاهش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا، پنتاگون سه‌شنبه 23 مارس 2021 تاکید کرد که گروه تروریستی داعش خسارت‌های بزرگی دیده و بخش بزرگی از توان خود را از دست داده و در سوریه و عراق تهدیدهای آن کاهش یافته است.

سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در گفتگو با شبکه «العربیه» گفت « ما در راستای ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه داعش در سوریه حضور داریم».

از سویی کاخ سفید با بیان انیکه نشست‌ها نشان می‌دهد که نیروهای موجود در عراق برای آموزش و ارائه مشورت‌ به نیروهای عراقی در این کشور حضور دارند تا مبادا داعش دوباره در این کشور تجدید سازمان کند، گفت که آمریکا و عراق گفتگوهای راهبردی میان دو کشور را در ماه آوریل آینده از سر خواهند گرفت.

در همین راستا جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در بیانه‌ای گفت که « این فرصت مهمی برای مناقشه منافع مشترک دو کشور در زمینه‌هایی شامل امنیت، فرهنگ، تجارت و تغییرات آب و هوایی خواهد بود».

گفت‌وگوهای راهبردی

گفت‌وگو‌های راهبردی پس از آن انجام خواهد شد که بغداد خواستار انعقاد دور جدیدی از گفتگوهای راهبردی با واشینگتن درباره عقب‌نشینی آمریکا از این کشور شده بود.

یک منبع آگاه سه‌شنبه گفت که عراق از ایالات متحده آمریکا خواسته تا گفتگوهایی را همزمان با موج دیگری از عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از خاک این کشور آغاز کند.

.

نيروهاى ائتلاف بين المللى به رهبرى آمريكا
نيروهاى ائتلاف بين المللى به رهبرى آمريكا

شایان ذکر است که همزمان با تهدیدهای ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق، پنتاگون و به همراه آن کاخ سفید بارها بر تعهد رئیس جمهوری آمریکا برای حمایت از سربازان آمریکایی و قصد او برای واکنش علیه این حملات، تاکید کردند.از سویی واشینگتن به طرف ایرانی پیام داده که تهران مسئول هر گونه نقض‌های جدید است.

خطر 70 هزار عنصر شبه‌نظامی وابسته به ایران

این تحولات در حالی صورت می‌گیرد که عراق همچنان با سردرگمی در وفاداری‌های سیاسی و امنیتی مواجه است که خطرناک‌ترین آن وفاداری بیش از 70 هزار شبه‌نظامی حشد الشعبی به ایران است که این تعداد زیادی از افراد مسلح است که در خاک عراق مستقر هستند.

این گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران در عراق به دلایلی از جمله تعداد زیاد اعضای آنها و ریشه دواندن میان گروه‌های فرقه‌گرای مذهبی از نفوذ و ارتباطات گستردەای برخوردارند. گروه‌های مذکور به موازات دولت عراق کنترل مرزها و گذرگاههای مرزی این کشور را برعهده داشته و از این طریق اقدام به قاچاق اموال، کالاها، سلاح و مواد مخدر کرده و به ایران در دور زدن تحریم‌ها کمک می‌کند.

از سویی حضور نیروهای ائتلاف بین‌المللی و نیروهای ایالات متحده برای برقراری مجدد ثبات در عراق، امری حیاتی است. این نیروها هر چند اندک اما نوعی از توازن سیاسی را باعث شده و به نیروهای امنیتی و عراقی‌ها به ویژه در مناطق غربی و شمال این کشور اطمینان خاطر داده و مانع از تکرار سناریوهای بازگشت گروه داعش یا سقوط به دست گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران می‌شوند.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اواخر سال 2019 تصمیم گرفت نیروهایش را از عراق خارج کند و به دنبال آن از نزدیک به یک سال پیش روند خروج نیروهای آمریکایی از این کشور آغاز شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید