وعده دولت ایران برای جلوگیری از تکرار اعتراضات در بلوچستان

وعده دادن 20% از درآمد فروش سوخت مرزی را به روستاییان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور،‌ با اعلام اینکه این وزارتخانه در صدد است که کار فروش سوخت مرزی را، خود بر عهده بگیرد وعده داده 20% از درآمد آن را به روستانشینان مرزی اختصاص دهد.
ذوالفقاری روز چهارشنبه 4 فروردین‌ماه، در گفت‌وگویی با روزنامه ایران اشاره کرد: «از سال‌ها قبل طرح فروش سوخت مرزی در دوره‌های مختلف از طریق شرکت‌ها،‌ تعاونی‌ها و شهرداری‌ها در چند استان مرزی اجرا می‌شد.»

گویا وزارت کشور در صدد است این طرح را با «طرح رزاق» جایگزین کند. در واکنش به طرح رزاق اعتراضات گسترده‌ای توسط سوخت‌بران بلوچ در سراوان استان سیستان وبلوچستان صورت گرفت. این اعتراضات پس از تیراندازی ماموران امنیتی به سوخت‌بران در سراوان صورت گرفت که منجر به کشته شدن دست‌کم 10 نفر از آن‌ها شد.
به گفته فعالان بلوچ، مقامات محلی برای ایجاد درگیری میان بلوچ‌ها و تبدیل سوختبری به یک رانت حکومتی، طرحی به نام «طرح رزاق» را در مناطق مرزی بلوچستان به اجرا درآورده‌اند. طبق این طرح، فقط شهروندانی که در 20 کیلومتری مرز زندگی می‌کنند حق سوختبری دارند و تنها یک کارت سوختبری به هر پنج خانواده وابسته داده می‌شود. در همان حال طبق این طرح باید یک نفر از این پنج خانواده در برجک‌های مرزی نزدیک روستای خود به مرزداری بپردازد.

این فعالین تاکید می کنند این طرح به وضوح تلاش دارد مردم بلوچ را در مقابل هم قرار دهد به ویژه آنکه فقر و بیکاری تنها محدود به روستاها و شهرهای 20 کیلومتری مرز نیست و پدیده‌ای عام در کل استان است. فعالین بلوچ با به کارگیری جوانان بلوچ در برج‌ها و پاسگاه‌های مرزی و وادار کردن آنها به تیراندازی به سوختبران بلوچ نه تنها کمکی به فقرزدایی و حل معضل بیکاری در بلوچستان نمی‌کند، بلکه به نا‌امنی و درگیری‌های داخلی میان مردم و عشایر منطقه دامن خواهد زد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید