وزیر خارجه چین به العربیه: ابتکار عملی برای خاورمیانه داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وانگ بی، وزیر خارجه چین، روز چهارشنبه 24 مارس 2021، از «ابتکارعمل 5 بندی» در ارتباط با امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه پرده برداشت.

او که در حال بازدید از سعودی است، در مصاحبه با العربیه گفت: «ما خواهان احترام متبادل میان کشورهای خاورمیانه هستیم.»

وزیر خارجه چین با تاکید بر این که کشورش خواستار عدم انتشار سلاح هسته‌ای در خاورمیانه است، افزود: «باید از تلاش‌ کشورهای منطقه در راستای تضمین عدم وجود سلاح هسته‌ای در آن، حمایت کرد.»

او همچنین اهمیت پشتیبانی از تلاش‌های کشورهای منطقه در ارتباط با پرونده سوریه و یمن را خاطر نشان کرد.

ابتکار عمل سعودی

وانگ بی، با ابراز پشتیبانی از ابتکارعمل سعودی برای حل بحران یمن، تاکید کرد که این ابتکار عمل بیانگر جدیت ریاض در حل بحران یمن است. او از اجرایی شدن هر چه زودتر این ابتکار عمل، ابراز امیدواری کرد.

مسئله فلسطین

وزیر خارجه چین در مورد مسئله فلسطین، ضمن دعوت به پیاده کردن طرح تاسیس دو کشور، تأکید کرد که کشورش، دعوت‌نامه‌هایی را برای شخصیت‌های فلسطینی و اسرائیلی به منظور اجرای گفت‌وگو در چین خواهد فرستاد.

مقامات چینی در گذشته، چندین بار میانجیگری بین طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی را مطرح کرده و پیشنهاداتی را برای پایان دادن به منازعه چندین دهه‌‌ای میان آن‌ها ارائه داده بودند.

شایان توجه است وزیر خارجه چین که این هفته، تور خاورمیانه‌ای خود را آغاز کرد، امروز به پادشاهی سعودی رفته تا نشستی نیز با نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیج، داشته باشد.

انتظار می‌رود مذاکرات او با رهبران سعودی و فیصل بن فرحان، همتای خود، دربرگیرنده مسائل مورد توجه مشترک و راه‌های تقویت روابط دو جانبه میان دو کشور باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید