هشدار ناتو به روسیه در مورد فعالیت‌های جدید هسته‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با افزایش تنش میان واشینگتن و مسکو، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو چهارشنبه 24 مارس 2021 در مورد چالش‌های روسیه هشدار داد و گفت که این کشور «در حال انتشار توانایی‌های جدید هسته‌ای است.»

در همین حال آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا، در جریان کنفرانس مطبوعاتی کمی پس از نشست وزرای خارجه ناتو، تأکید کرد که کشورش از روند اعمال فشار و گفت‌وگو با مسکو حمایت می‌کند.

عملکردهای خصمانه

بلینکن همچنین افزود كه واشنگتن خواهان بازخواست از مسكو به دلیل رفتارهای تهاجمی و بی‌پروا است، اما در عین حال خاطرنشان كرد كه دولت آمریكا امیدوار است، روابط میان دو كشور پایدار باشد.

روابط دو طرف پس از سخنان اخیر جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده که همتای روسی خود را «قاتل» خواند، تنش‌های شدیدی را تجربه کرده که طی چند روز گذشته، شدت یافته است.

وزرای خارجه آمریکا و ترکیه

روابط روسیه و چین از یک سو و اتحادیه اروپا، آمریکا و ناتو از سوی دیگر نیز اخیراً شاهد تنش‌های شدید در ارتباط با پرونده‌های مربوط به حقوق بشر، واکسن‌ها و سایر موارد بلاتکلیف میان طرف‌های درگیر بود.

وحدت موضع چین و روسیه

وزرای خارجه چین و روسیه، سه شنبه 23 مارس 2021 وحدت موضع پکن-موسکو را در جریان نشست خود در گرماگرم انتقادات و تهدید به اعمال تحریم‌‌های غرب علیه کشورهایشان در مورد پرونده حقوق بشر، نشان دادند.

وانگ یی و سرگئی لاوروف آنچه را «هدف گیری خارجی» علیه نظام‌های سیاسی خود دانستند، رد كرده و گفتند كه در تلاشند تا پیشرفت جهانی را در مورد مسائل گوناگون از تغییرات اقلیمی گرفته تا همه گیری كرونا گسترش دهند.

روسیه و چین که روابطشان با غرب شاهد افزایش تنش است، پس از مذاکرات میان وزرای خارجه خود در بیانیه مشترکی، خواستار برپایی اجلاس سران در سازمان ملل شدند.

جنگ سرد

خبرگزاری تاس نیز به نقل از لاوروف گفت که مسکو و پکن از رفتار آمریکا ناراضی هستند.

او افزود که واشنگتن از هم پیمانی‌های نظامی و سیاسی در دوران پس از جنگ سرد، برای تخریب ساختار حقوقی جهانی استفاده می‌کند.

لاوروف همچنین تأکید کرد که روسیه و چین، تحریم‌های اتحادیه اروپا و سایر اقدامات تحریمی غرب را غیر قابل قبول می‌دانند.

وزرای خارجه چین و روسیه
وزرای خارجه چین و روسیه

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا شماری از مقامات چینی را به دلیل ادعای نقض حقوق بشر در سین کیانگ تحریم کردند.

روسیه همچنین در حال آماده شدن برای دور جدید تحریم‌های ایالات متحده در خصوص دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 آمریکا است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید