نماینده ایران در وین: سخنان گروسی درباره «اورانیوم اعلام‌نشده» غیرسازنده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نماینده دائم ایران در وین نسبت به اظهارات رافائل گروسی، مبنی بر شفاف‌سازی درباره منشا «اورانیوم اعلام‌نشده» در برخی تاسیسات هسته‌ای واکنش نشان داد.

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در وین، در واکنش به اظهارات رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللى انرژى اتمى گفت: «تداوم اتخاذ موضع‌گیری‌های سیاسی غیر سازنده است. مصاحبه‌های پیاپی اینچنینی، فقط اعتبار آژانس نزد ایران را بیشتر مخدوش کرده و راه را برای موفقیت هرگونه ابتکارات بعدی مدیرکل بر مبنای تعامل و حسن نیت متقابل می‌بندد.»

وی افزود: «برجام، با مشکلات و پیچیدگی‌های عدیده‌ای مواجه است و نیازی نیست که با چنین مواضع عجیبی آن را پیچیده‌تر کنیم. موضوعات با هم مرتبط هستند و ایران نیز گام‌ها و تعاملات خود را با آژانس و مدیرکل، با در نظر گرفتن موضوعات دیگر تنظیم خواهد کرد.»

پیش از این رافائل گروسی در گفتگو با مجله آمریکایی «نیوزویک» گفته بود که «مناقشه‌های مفصل و فنی» ضروری است تا درباره سایت‌هایی که در آنها اورانیوم اعلام‌نشده یافت شده است، اطمینان حاصل شود. گروسی گفت که مسئله پاسخگویی حول منشأ اورانیوم علنی‌نشده کاملا با آینده توافق هسته‌ای گره خورده است.

گروسی در اشاره به آثار اورانیوم کشف شده توسط بازرسان آژانس در برخی سایت‌های هسته‌ای علنی نشده ایران، گفت: «می‌خواهیم دقیقا از نوع فعالیت‌هایی که در آنجا انجام می‌شده مطلع شویم و این‌که آنجا مواد بوده و الان آن مواد کجاست؟»

گفتنی است مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه با بیان اینکه توافق هسته‌ای قدیم با ایران مرده است، تاکید کرده بود که تنها راه پیشرفت در این زمینه امضای توافقی جدید با تهران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید