نتانیاهو در صدر نتایج انتخابات اسرائیل؛«پیروزی بزرگی به دست آوردم»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنا به نظرسنجی‌های انجام شده همزمان با بسته شدن مراکز اخذ رای در ساعت 22:00 شامگاه چهارشنبه 23 مارس 2021 در اسرائیل، حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو در صدر نتایج چهارمین انتخابات پارلمانی این کشور قرار گرفت که با این وجود نتانیاهو بیشترین شانس برای تشکیل دولت پیش‌رو در اسرائیل را خواهد داشت.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر کنونی این کشور پس از پایان رای‌گیری، گفت که او برنده بزرگ در انتخابات اسرائیل است. او همچنین پیروزی خود را «پیروزی بزرگ» توصیف کرد.

بنا بر نظرسنجی‌ها حزب لیکود 31 الی 33 کرسی از مجموع 120 کرسی کنیست را بدست آورده است. پس از آن حزب «یش عتید» به ریاست یائیر لابید رهبر طبقه متوسط سکولار قرار دارد که ما بین 16 الی 18 کرسی را کسب خواهد کرد.

نظرسنجی‌ها همچنین نشان دادند که فهرست عربی مشترک 8 الی 9 کرسی نمایندگی در کنیست اسرائیل را کسب خواهد کرد.

از سویی «شاس»، حزب سنت‌گرای مذهبی اسرائیل که یهودی‌های شرقی را در کنیست نمایندگی می‌کند با کسب تعداد کرسی‌های مشابه 8 الی 9 کرسی کنیست را از آن خود خواهد کرد.

بنا به این نظرسنجی‌ها هر کدام از حزب کار به ریاست میراف میخائیلی و حزب کحول لیفان «آبی سفید» به رهبری بنی گانتس وزیر دفاع اسرائیلی 7 الی 8 کرسی را در کنیست از آن خود خواهند کرد. حزب «یمینا» به رهبری نفتالی بینیت نیز تعداد مشابهی از کرسی‌ها را در کنیست کسب خواهد کرد.

هر چند بنیت رهبر حزب یمینا درباره نحوه مدیریت بحران سیاسی با نتانیاهو اختلاف نظر دارد، چنانچه حزب او که نقش تعیین کننده‌ای را در کنیست ایفا می‌کند به بنیامین نتانیاهو بپیوندد، به نخست وزیر کنونی اسرائیل که دوره‌اش به پایان رسیده این امکان را خواهد داد تا مجددا دولت راست‌گرا را در این کشور تشکیل دهد.

در همین راستا یهدوت هتوراه حزب مذهبی مربوط به یهودیان غربی به 6 الی 7 کرسی از کرسی‌های کنیست دست خواهد یافت.

همچنین حزب دینی صهیونیست به رهبری ایتمار بن غفیر مخالف عرب‌ها و حزب چپ‌گرای صهیونیستی میرتس نیز به تعدادی از کرسی‌های کنیست دست خواهند یافت.

نتایج رسمی غیر نهایی انتخابات اسرائیل قرار است به زودی منتشر شود. در همین راستا کمیته برگزاری انتخابات اعلام کرد که نتایج نهایی این دوره از انتخابات اسرائیل را جمعه اعلام خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید