مشاور رئیس جمهوری افغانستان: با وجود مداخله برخی کشورها بند کمال‌خان افتتاح شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاه‌حسین مرتضوی، مشاور رئیس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه 24 مارس اعلام کرد، با وجود مداخله برخی کشورها، بند(سد) کمال‌خان ولایت نیمروز در همسایگی ایران افتتاح شد.

مرتضوی در توییتی نوشت: «مداخله و حمایت از دوام جنگ از سوی برخی همسایه برای این است تا افغانستان موفق به مدیریت آب‌ها نگردد. افغانستان با افتتاح بند کمال‌خان یک گام تاریخی برای مدیریت آب برخواهد داشت. این روز مهم و تاریخی برای ملت بزرگ و باعظمت مبارک باد!».

مرتضوی اضافه کرد: «تسلیم ناپذیری نسل امروز. 98 حمله دشمن بالای بند کمال‌خان خنثی گردید. 120 فیرهاوان و 16 فیر سلاح ثقیل صورت گرفت. 35 حمله تهاجمی و‌ چریکی انجام شد. 39 تن از مدافعان آب‌های کشور شهید و زخمی شدند. برخی کشورها گفتند در صورتی از جمهوریت حمایت می‌کند که این بند افتتاح نگردد».

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، بامداد امروز چهارشنبه وارد ولایت نیمروز شد و بند کمال‌خان را رسماً افتتاح کرد.
در همین حال، «تلویزیون ملی افغانستان» اعلام کرد، افتتاح بند کمال‌خان برای افغان‌ها شادی و برای ایران نگرانی ایجاد کرده است.

به‌رغم اعتراض‌های مکرر مقام‌های تهران به کابل در رابطه با راه‌اندازی پروژه بند کمال‌خان، مقام‌های افغانستان، 3 فوریه 2021، از آغاز آب‌گیری این بند در ولایت نیمروز در همسایگی ایران خبر دادند.

از سوی دیگر، دفتر مطبوعاتی والی هرات افغانستان روز چهارشنبه 24 مارس، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، کار ساخت بند(سد) پاشدان این ولایت 85 درصد پیشرفت کرده است.

براساس این اعلامیه، مسئولان بند پاشدان می‌گویند: «کار اساسی در بخش‌های مختلف بند پاشدان تکمیل گردیده و در حال حاضر نیز کار دربخش‌های مختلف این پروژه زیربنایی جریان دارد».

در این اعلامیه آمده، با افتتاح بند پاشدان حدود 18 هزار هکتار زمین آبیاری و دو میگاوات برق تولید می‌شود. بند پاشدان یکی از منابع اصلی آبیاری ساحات سبز شهرهرات و کمربند سبز است.

در همین حال، آگاهان اقصادی تاکید دارند که دولت افغانستان با بهره‌برداری از بندهای آبی به شمول بند پاشدان سالانه میلیون‌ها دالر عوايد بدست خواهد آورد.

گفتنی است که بند پاشدان هرات در ولسوالی کرخ این ولایت موقعیت دارد و کار ساخت آن در سال 2011، آغاز شد.
اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان روز سه‌شنبه 16 مارس 2021، گفته بود به بند(سد) پاشدان در ولایت هرات در غرب این کشور حمله شده که در نتیجه سه محافظ امنیتی این بند کشته شدند و یک نفر دیگر مجروح شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید