عضو ارشد حزب جمهوریخواه: تروریسم ایران را از هرگونه مذاکره جدا نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌های اطلاعاتی ماه ژانویه سال جاری ایالات متحده از رهگیری پیام‌هایی از ایران شامل آمادگی عوامل نفوذی تهران جهت حمله به پایگاه نظامی «فورت مک نایر» در واشینگتن دی سی، برای گرفتن انتقام کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران به دست ارتش آمریکا خبر داده‌اند.

جیم ریش، عضو ارشد حزب جمهوریخواه در کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای «شرق الاوسط»، با اشاره به این گزارش اطلاعاتی گفت: «این گزارش‌ نشان می‎دهد که پیوند دادن پرونده حمایت تهران از تروریسم با هر گونه مذاکره‌ای درباره برنامه هسته‌ای ایران ضروری است.»

او تاکید کرد كه او دولت جو بایدن را تحت فشار قرار خواهد داد تا شرایط سخت‌تری را علیه ایران ایجاد كند.

ریش افزود: «این اولین بار نیست که اخباری مبنی بر تلاش ایرانیان برای هدف قرار دادن مقامات در پایتخت آمریکا می شنویم».

خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، روز یکشنبه 21 مارس 2021، با استناد به منابع امنیتی گزارش کرد سپاه پاسداران ایران قصد حمله به پایگاه نظامی «فورت مک‌نایر» در خاک آمریکا و کشتن معاون فرماندهی ستاد ارتش آمریکا را داشت.

به گفته این منابع که خواستار عدم افشای نام خود شدند، این حمله زمانی فاش شد که آژانس امنیت ملی آمریکا، مکالمات اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران را درباره حمله به این پایگاه، شنود کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، برنامه حمله به پایگاه، چه بسا از نوع حمله انتحاری اکتبر سال 2000 به ناوشکن «یو‌اس‌اس کول» آمریکا در سواحل یمن باشد که با استفاده از یک قایق حامل مواد انفجاری انجام شد و طی آن 17 نظامی آمریکایی کشته شدند.

به گفته مقامات امنیتی آمریکا، سپاه پاسداران با زیر نظر گرفتن پایگاه یاد شده و نفوذ در آن، در صدد به قتل رساندن ژنرال جوزف مارتین، معاون فرماندهی ستاد ارتش آمریکا که در پایگاه «فورت مک‌نایر» مستقر است، بود.

در پی شنود مکالمات اعضای سپاه پاسداران در ژانویه 2021 ، ژنرال عمر جونز، فرمانده نیروهای نظامی در ایالت واشینگتن در دیدار با مقامات ایالتی از «تهدیدهای معتبر و ویژه» علیه این پایگاه خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، اعمال محدودیت در محوطه اطراف پایگاه یاد شده از دو سال قبل نیز مطرح بود، اما مقامات ایالتی از ارتش خواسته بودند که این طرح را مورد بازبینی قرار دهند.

دو مقام امنیتی به آسوشیتدپرس گفته‌اند مکالمات اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران در ژانویه سال جاری و برای تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس با پهپادهای آمریکایی در ژانویه 2020 بوده است.

به گفته این دو مقام مسئول، حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد عراق که میزبان نیروهای آمریکایی است، از دید سپاه، عملیات انتقامی کافی نیست و عملیات بزرگتری باید انجام شود.

شایان توجه است که پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، ایران با ده‌ها موشک پایگاه عین‌الاسد را هدف قرار داد اما هیچ نظامی آمریکایی کشته نشد.

نماینده واشینگن در مجلس نمایندگان در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته است که پنتاگون از ژانویه امسال نتوانسته اطلاعات دست اول و بیشتری را برای قانع کردن مقامات ایالتی در راستای اعمال تدابیر لازم ارائه دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید