‌ رايزنى بريتانيا با اروپا و آمریکا درباره برجام و ابتكار صلح سعودى براى يمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دومینک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، روز سه‌شنبه 23 مارس 2021، اعلام کرد کشورش مشورت با کشورهای اروپایی و آمریکا درباره موضوع پرونده هسته‌ای ایران و ابتکار صلح سعودى در یمن را آغاز کرده است.

راب گفت که با آنتونی‌ بلینکن، هایکو ماس و ژان ایو لودریان همتایان آمریکایی، آلمانی و فرانسوی‌اش درباره ابتکارعمل‌های صلح برای یمن صحبت کرده است.
او در صفحه توئیترش نوشت که کشورهای بریتانیا، آمریکا، آلمان و فرانسه به عنوان «نیروی خیرخواه» در زمینه صلح در یمن و جلوگیری از تبدیل ایران به قدرت هسته‌ای عمل می‌کنند.

راب در ادامه نوشت: «روز سه‌شنبه شخصا با بلینکن، ماس و لودریان دیدار و درباره چالش‌ها و فرصت‌های پیش‌رو گفتگو کردم.»

همزمان وزات امور خارجه آمریکا، روز دوشنبه، بر ضرورت پایبندی همه طرف‌های یمنی به ابتکار صلح سعودی تاکید کرد. ساموئل وربرگ سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه به «العربیه» گفت: «از قبول ابتکار صلح سعودی از سوی دولت قانونی یمن استقبال می‌کنیم .هیچ راه‌حلی برای یمن به جز گفتگو وجود ندارد.» او از حوثی‌ها خواست که به قوانین بین‌المللی احترام گذاشته وبه حملات موشکی پایان دهند.

پادشاهی عربی سعودی ابتکار عمل جدیدی برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیر در این کشور مطرح کرده است. شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 22 مارس 2021 در یک نشست خبری، در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت می‌دهد خونریزی‌ها در یمن را پایان دهند.

شاهزاده فيصل بن فرحان
شاهزاده فيصل بن فرحان

این طرح شامل برقراری آتش‌بس، واریز درآمدهای مالیاتی فروش فرآورده‌های نفتی به حسابی مستقل در بانک مرکزی، بازگشایی فرودگاه صنعاء و آغاز گفتگوهای مشورتی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی بین طرف‌های یمنی می‌شود.

آتش‌بس فراگیر در سرتاسر یمن زیر نظر سازمان ملل بخشی از این ابتکار است. بر همین اساس فرودگاه بین‌المللی صنعاء بازگشایی شده و پرواز مستقیم به برخی مقصدهای منطقه‌ای و بین‌المللی از این فرودگاه دائر خواهد شد.

بن فرحان گفت ابتکار سعودی برای برقراری گفتگوهای سیاسی در جهت پایان دادن به بحران یمن است و آتش‌بس، به محض موافقت حوثی‌ها با این ابتکار اجرا خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید