رئیس جمهوری افغانستان: آب را در قبال نفت به ایران می‌فروشیم

افتتاح بند کمال‌خان برای افغان‌ها شادی و برای ایران نگرانی ایجاد کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز چهارشنبه 24 مارس، بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در غرب این کشور را رسماً افتتاح کرد و گفت آب این کشور رایگان نیست و در قبال نفت داده می‌شود».
به گزارش «تلویزیون ملی افغانستان»، غنی تاکید کرد: «آب کشور را مفت به کسی نمی‌دهیم. این آب محصول ولایت نیمروز است و آن‌را با افتخار به ایران می‌فروشیم. اقتصاد دو کشور، متمم یکدیگر است، نه مخالف یکدیگر. با کشور ایران در مذاکره هستیم که نیمروز کندوی افغانستان نه بلکه کندوی ایران هم باشد».
او اضافه کرد: «آب بی‌حساب به کسی ندهید لیتر به لیتر حساب شود. باشندگان منطقه چهار برجک ولایت نیمروز در جریان گشایش بند کمال‌خان خواسته‌های خود را با مقام‌های دولت افغانستان در میان گذاشتند».
رئیس جمهوری افغانستان تاکید کرد، از بند کمال‌خان باید مانند «مردمک چشم» محافظت شود و دیگر آب و خاک این کشور رایگان نیست.
محمد اشرف غنی اظهار کرد، شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز افغانستان باید به یک مرکز تجارتی بین‌المللی تبدیل شود و «افغانستان بعد از این به فکر این نباشد که دست گدایی به سوی دیگران دراز کند؛ هم آب داریم هم مدیریت».
غنی علاوه کرد، بند کمال‌خان وسیله است و هدف احیا ولایت نیمروز افغانستان است.

افتتاح بند کما‌خان توسط غنی
افتتاح بند کما‌خان توسط غنی


برخی منابع خبری افغانستان می‌گویند افتتاح بند کمال‌خان برای افغان‌ها شادی و برای ایران نگرانی ایجاد کرده است.
حکمت ولی، مدیر ساختمانی بند کمال‌خان در ماه ژوئیه 2020 گفته بود، بند کمال‌خان بخاطر ذخیره کردن آب آماده می‌شود که برعلاوۀ آب‌یاری هزاران جریب زمین زراعتی، ظرفیت تولید 9 میگاوات برق را نیز دارد.
بند (سد) کمال‌خان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی افغانستان است که در ولسوالی «چاربرجک» به فاصله 95 کیلومتری جنوب شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران موقعیت دارد. این بند به هدف کنترل آب‌های شیرین و آب‌های موسمی (سیلاب) در افغانستان ساخته می‌شود.
آب‌های افغانستان در دریاچه هامون سرازیر می‌شود و بخش‌های از این آب در بند کمال‌خان مورد مدیریت و کنترل قرار می‌گیرد. دریاچه هامون دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران است. مقام‌های افغانستان و ایران در سال 1972 میلادی قراردادی را در زمینه حقابه ایران از رود هیرمند امضا کردند.
گفتنی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در سال 2019، هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد؛ اما محمد اشرف غنی گفته بود، کابل متعهد به اجرای این قرارداد است.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید