دولت یمن: نفتکش‌ها وارد بندر حدیده شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت یمن پس از تأکید بر حمایت از ابتکار عمل سعودی برای برقراری آتش بس در این کشور، اعلام کرد که کشتی‌های حامل مشتقات نفتی، اجازه ورود به بندر حدیده در غرب کشور را دارند.

وزارت امور خارجه یمن، روز چهارشنبه 24 مارس 2021، در توییتی تأکید کرد که «علی‌رغم نقض توافق استکهلم از سوی حوثی‌ها و چپاول 50 میلیارد ریال یمن از درآمد نفتی ویژه حقوق کارمندان دولتی، دولت سه شنبه 23 مارس اجازه ورود شماری از کشتی‌های حامل مشتقات نفتی به بندر حدیده برای کاستن از شرایط نابهنجار کنونی انسانی را صادر کرد.»

حوثی‌ها و نفت

وزارت خارجه یمن همچنین تصریح کرد که دولت طی ماه‌های گذشته، مقادیر کافی نفت را از طریق بنادر تحت کنترل خود وارد کرده است، در حالی که شبه‌نظامیان حوثی از رسیدن نفت به شهروندان در مناطق تحت کنترل خود جلوگیری کرده و اقدام به قاچاق نفت کردند که منجر به بدتر شدن وضعیت انسانی شد.

وزارت خارجه یمن تاکید کرد که دولت، شرایط انسانی و نیازهای اساسی بخش خصوصی را زیر نظر داشته و وظیفه خود را برای جلوگیری از هرگونه تأثیر نامطلوب بر شهروندان در مناطق تحت كنترل شبه‌نظامیان، انجام می‌دهد.

کدام طرف إصرار به جنگ دارد؟

شایان توجه است که معین عبدالملک، نخست وزیر یمن، روز سه شنبه 23 مارس 2021، تأکید کرد که ابتکار عمل سعودی، شبه‌نظامیان حوثی و حامیان آنها در تهران را در رویارویی واقعی با مردم یمن و جامعه جهانی قرار می‌دهد.

وزارت خارجه یمن عنوان کرد که این ابتکار عمل روشن می‌سازد که کدام طرف، تلاش‌های صلح‌طلبانه را رد کرده و بر ادامه جنگ إصرار دارد.

آرشیوی از بندر حدیده
آرشیوی از بندر حدیده

این وزارت خارجه تاکید کرد که دولت نسبت به برخورد مثبت با تلاش‌ها و ابتکارعمل‌های صلح، متعهد بوده و بر اساس مسئولیت اخلاقی و ملی خود در قبال مردم یمن، امتیازاتی خواهد داد، در حالی که شبه‌نظامیان به دستور حامیان خود در تهران به تنش‌آفرینی ادامه می‌دهند.

این موضع وزارت خارجه یمن پس از آن بود که فیصل بن فرحان بن عبدالله، وزیر خارجه سعودی دوشنبه گذشته از ابتکار جدید صلح برای پایان دادن به جنگ یمن خبر داد.

او در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ابتکار سعودی شامل برقراری آتش‌بس در سراسر کشور، به نظارت سازمان ملل است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید