حکایت مادری که شوهر بدرفتار خود را کشت و توسط دخترش به دار آویخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حکم اعدام زنی به نام «مریم کریمی» که به کشتن شوهر بدرفتار خود متهم شده بود، در زندان مرکزی رشت و به دست دخترش اجرا شد. این دختر با این باور که باید انتقام خون پدرش را بگیرد، از پذیرفتن دیه و بخشش مادر خود امتناع کرده و خود شخصا چهارپایه را از زیر پای مادرش کشید.

پیش از این اخبار تایید نشده‌ای هم مبنی بر اینکه قاتل اصلی پدر مریم کریمی است منتشر شده و گفته شده بود این زن برای نجات جان پدرش مسئولیت این قتل را بر عهده گرفت. گفته شده این زن از سوی شوهرش مورد توهین، آزار و اذیت قرار گرفته و همین امر سبب شد، پدر مریم کریمی اقدام به کشتن دامادش بکند. خانواده این زن تلاش کرده بودند مقدمات طلاق دختر خود را فراهم کنند ولی این موضوع با مخالفت مقتول مواجه شده بود.

مریم کریمی به اتهام «قتل عمد» و براساس قانون قصاص در ایران تحت پیگرد قرار گرفت و به اعدام محکوم شد. قانونی که بسیاری از نهادهای حقوق بشری بارها آن را نقد کرده و خواستار پایان دادن به روند اعدام‌های پرشمار در ایران شده‌اند.

مقام‌های ایران برای پوشش قانونی و توجیه اعدام‌های غیر قانونی از «چتر» اتهام «قتل عمد» استفاده می‌کنند و برای صدور احکام هیچ وجه تمایزی بین «آدم کشی» و قتل قائل نیستند. اتهام «قتل عمد» روند اعدام را آسان‌تر می‌کند . طبق قانون قصاص، بستگان مقتول به طور فعال تشویق می‌شوند تا در مجازات اعدام شخص محکوم شده حضور داشته باشند.

آرشیوی از اعتراض به اعدام
آرشیوی از اعتراض به اعدام

این روزنامه نوشت، مجازات اعدام تحت قانون «قصاص» شامل مجرمان نو جوان نیز می‌شود. طبق قوانین شریعت اسلامی در ایران دختران از 9 سالگی و پسران از 15 سالگی به لحاظ جنایی مجرم شناخته می‌شوند.

طبق گزارش این روزنامه در سال 2019 در ایران دست‌کم 4 نفر که در زمان ارتکاب جرم کودک بودند، طبق قانون قصاص اعدام شدند. در همان سال 221 تن دیگر، از جمله 68 نفر تنها در یک زندان، طبق قوانین قصاص در همان سال اعدام شدند.

سازمان‌های حقوق بشر تلاش کردند که از اجرای حکم اعدام مریم کریمی ممانعت کند اما رژیم ایران تلاش آنها را با شکست مواجه کرد.

محمود امیری مقدم، رییس سازمان حقوق بشر ایران گفت: «قوانین جمهوری اسلامی دختری را که در زمان کودکی پدرش به قتل رسیده بود، به جلاد مادر خود تبدیل کرد.»

جمهوری اسلامی پیشروترین مروج خشونت در جامعه ایران امروز است

آرام بلندپاز فعال و روزنامه نگار ایرانی به «دیلی میل»، گفت: «چهار دهه از شستشوی مغزی در مدارس، مجازات‌های شدید در جامعه ایران توسط رژیمی مردسالار باعث شده که دختری کودک وقتی بزرگ شود با اعدام مادرش، برای یک مردی که پدرش باشد یا رژیم مردسالار ستمکار و ظالم باشد، پیروزی کسب کند».

این روزنامه نگار افزود: «قصاص، حکمی غیرانسانی، وحشی و بیرحمانه است و مهم نیست این حکم در کجای دنیا اجرا شود».

او گفت، رژیمی که بر حقوق نوزادان قبل از تولد (جنین) تاکید و زندگی آنان را با ارزش‌ترین پدیده می‌داند، چگونه به راحتی به زندگی انسانی به این شکل (اعدام) مشمئز کننده پایان دهد.

افزایش اجرای احکام قصاص در ایران طی ماه‌های اخیر باعث شد تا تماس‌هایی از سوی نهادهای بین المللی از جمله سازمان ملل با ایران صورت بگیرد.

نوید افکاری
نوید افکاری

سال گذشته اعدام «نوید افکاری» کشتی‌گیر قهرمان ایران با محکومیت شدید سازمان‌های حقوق بشری همراه شد. یک نهاد بین المللی در بیانیه‌ای اظهار داشت: «بسیار ناراحت کننده است که مقامات ایران از اعدام یک ورزشکاری به عنوان ابزاری برای ترساندن دیگر معترضان استفاده کرده‌اند».

گفتنی است که ایران پس از چین در رده دوم میان کشورهای جهان از نظر شمار اعدام‌ها قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید