آیا کرونا «توهم بویایی» ایجاد می‌کند؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگر چه تا کنون تحقیقات زیادی در مورد کرونا انجام گرفته اما هنوز هم رمز و رازهای بزرگی در مورد این ویروس به ویژه در مورد بهبود یافتگان از آن وجود دارد.
به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، بسیاری از آمریکایی‌های بهبود یافته از کووید 19 دچار «پاروسیمیا» یا همان توهمات بویایی هستند.

دکتر امجد الخولی، مشاور اپیدمیولوژی سازمان بهداشت جهانی، توضیح داد که توهمات بویایی، یکی از اختلالات بویایی است که در آن، فرد بویی را إحساس می‌کند که در محیط اطرافش عملاً وجود ندارد.

الخولی در گفتگو با «العربیه» توضیح داد که «بوهای تشخیص داده شده در توهم بویایی، از فردی به فرد دیگر و همچنین از نظر کیفیت بو با هم متفاوتند. این شرایط ممکن است روی یک یا هر دو سوراخ بینی تأثیر گذاشته و ادامه داشته یا ظاهر شود و یا به شکلی متناوب پدیدار شده یا برطرف گردد.»

الخولی گفت: «توهمات بویایی در نتیجه عفونت دستگاه تنفسی فوقانی در اثر التهاب یا آسیب مغزی رخ می‌دهد. همچنین می‌تواند به دلیل سینوزیت، التهاب مجاری بینی، تومورهای مغزی یا بیماری پارکینسون باشد.»

آرشیوی
آرشیوی

به گفته او نوع دیگری از اختلال بویایی نیز وجود دارد که شبیه توهمات بویایی است و «پاریسودیا» نامیده می‌شود.

دکتر الخولی تأکید کرد که «این اختلال منجر به استشمام بوهای بد آمیخته به هم می‌شود که چه بسا با آسیب سیستم بویایی به دلیل عفونت حاد دستگاه تنفسی همراه باشد.»

او خاطر نشان نمود که «تا کنون ثابت نشده که توهم بویایی از جمله عوارض کووید 19 است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size