«جوامع ایرانیان مقیم اروپا» از بلینکن خواست تروریسم رژیم تهران را محکوم کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با سفر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به اروپا، «جوامع ایرانیان مقیم اروپا» با انتشار بیانیه‌ای از وی خواست تا عملیات تروریستی رژیم تهران در خاک کشورهای اروپایی را محکوم کند.

این تشکل غیر دولتی جمعی از ایرانیان اروپا، نگرانی خود را از رفتار کشورهای اروپایی و آمریکا در «عدم اتخاذ یک سیاست قاطع در قبال رژیم ایران» در مورد توطئه بمب‌گذاری در نشست «سازمان مجاهدین خلق» در پاریس ابراز کرده و دلیل آن را ناشی از «ملاحظات مربوط به احیای برجام» دانسته است.

دادگاه کیفری آنتورپ در شمال بلژیک، 4 فوریه 2021، اسدالله اسدی، دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین را به دلیل توطئه برای بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس مجرم شناخته و او را به 20 سال زندان محکوم کرد. سه هم‌دست اسدالله اسدی که تابعیت دوگانه ایرانی-بلژیکی دارند، به احکام زندان 15 تا 18 سال و سلب تابعیت بلژیکی محکوم شدند.

بیانیه «جوامع ایرانیان مقیم اروپا»‌ در اعتراض به «عدم موضعگیری قاطع در محکومیت رژیم ایران» توسط اتحادیه اروپا، علیرغم مرور یک ماه پس از صدور حکم دادگاه کیفری آنتورپ، هشدار داده که «این توطئه می‌توانست یكی از خونین‌ترین وقایع تروریستی در تاریخ اروپا باشد.»

این بیانیه افزوده: «سکوت در قبال تروریسم حکومت ایران که علاوه بر ایرانیان مخالف، امنیت شهروندان اروپایی را هم به خطر انداخته، سکوت در قبال سیاست‌های مخرب رژیم در منطقه و بالاخره سکوت و بی‌توجهی به سرکوب بیرحمانه ‌مردم ایران، رژیم ایران را در سیاست‌های سرکوبگرانه و یاغیگرانه‌اش تشجیع کرده است.»

اسدالله اسدی
اسدالله اسدی

«جوامع ایرانیان مقیم اروپا»‌ دادن امتیاز به رژیم ‌ایران را «ساده‌لوحی» دانسته، و به گفته موجب سرکوب بیشتر مردم ایران و گسترش «تروریسم در اروپا با استفاده از امكانات دیپلماتیك» می‌شود.

این بیانیه با تاکید بر لزوم کاهش مناسبات کشورهای اتحادیه اروپا با رژیم ایران و بسته شدن سفارتخانه‌هایی که مرکز «جاسوسی و ترور هستند» از اتحادیه اروپا و کشورهای غربی می‌خواهد رژیم ایران را در قبال «اعمال خود در زمینه تروریسم حكومتی، نقض گسترده حقوق بشر، برنامه موشكهای بالستیك، و همینطور تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای به پاسخگویی وادارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید