وزیر دفاع ایران: بریتانیا باید برای تسویه بدهی خود اقدام عملی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امير حاتمی، وزیر دفاع ایران در واکنش به اظهارات اخیر بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، مبنی بر لزوم یافتن راهی برای پرداخت بدهی این کشور به ایران گفت: «موضع بریتانیا برای تسویه بدهی به ایران باید عملگرایانه باشد.»

حاتمی افزود: «باتوجه به آرای دادگاه و تعهدات قراردادی و گفتگو‌های متعدد طرفین درباره راهکار‌های عملی برای تسویه بدهی‌ها، محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های مانع اصلی نیست و ایران انتظار دارد دولت بریتانیا برای پایان دادن به این موضوع ازطریق راهکار‌هایی است که درگفتگو‌های طرفین مطرح شد اقدام نماید.»

وزیر دفاع بریتانیا در واکنش به ادعاها پیرامون ارتباط بازداشت نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی‌-ایرانی، با بدهی 400 میلیون پوندی این کشور به ایران گفته است که باید راهی برای پرداخت بدهی به تهران پیدا کنیم.

بن والاس، روز دوشنبه 2 فروردین، در گفتگو با شبکه رادیویی «تایمز» گفت: «کاملا درست است که باید به بدهی خود پایبند باشیم و به قانون احترام بگذاریم. باید راهی برای پرداخت بدهی 400 میلیون پوندی به ایران پیدا کنیم». به گفته وی، تحریم‌های آمریکا مانع از انجام این کار شده است.

این بدهی مربوط به قرار داد ایران و بریتانیا در دهه 1970 میلادی برای تحویل 1500 تانک چیفتن و 250 خودروی زرهی به طرف ایرانی بوده است.

والاس پیشتر در سپتامبر 2020 نیز گفته بود که بازداشت و حکم زندان زاغری در ارتباط با بدهی 400 میلیون پوندی بریتانیا به ایران از بابت معامله فروش تانک‌های چیفتن است. این معامله قبل از انقلاب انجام شده بود و بعد از انقلاب لغو شد، اما ایران پول خود را دریافت نکرد.

از سوی دیگر ریچارد راتکلیف، همسر نازنین زاغری نیز قبلا اعلام کرده بود که ایران در ازای آزادی وی خواهان دریافت بدهی 400 میلیون پوندی خود است.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز، در سال 2016 در ایران بازداشت شد و محکومیت پنج ساله او به زندان، در تاریخ 6 مارس 2021، رسماً پایان یافت. اما وکیل او، همان روز خبر داد که خانم زاغری باید برای یک اتهام دیگر در دادگاه حاضر شود.

زاغری هر چند از زندان آزاد شد ولی هنوز اجازه خروج از ایران را نیافته است.

بریتانیا تشکیل پرونده جدید علیه نازنین زاغری را «غیرقابل قبول» خوانده و خواهان آزادی فوری او شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید