وزیر خارجه هند: از روند صلح افغانستان حمایت می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

س. جی‌‌شنکر، وزیر امور خارجه هند، در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان گفت، دهلی‌نو از پروسه صلح کابل حمایت می‌کند.
محمد حنیف اتمر، دوشنبه هفته جاری در یک سفر رسمی وارد دهلی‌نو پایتخت هند شد.

وزارت امور خارجه افغانستان با انتشار اعلامیه‌ای در روز سه‌شنبه 23 مارس نوشت، وزرای خارجه دو کشور در این دیدار پیرامون گسترش روابط دوجانبه، تقویت اجماع منطقه‌‌یی و بین‌المللی در خصوص مذاکرات صلح افغانستان، همکاری‌های اقتصادی و اتصال منطقه‌یی بحث و گفت‌وگو کردند.

س. جی‌‌شنکر، وزیر امور خارجه هند گفته است: «هند به عنوان دوست و همکار به حمایت‌اش از روند بازسازی و گسترش رفاه در افغانستان ادامه خواهد داد و از روند صلح و دستاوردهای دو دهه مردم افغانستان، پشتیبانی می‌کند».

وزیر امور خارجه هند ضمن اظهار آمادگی برای کمک در راستای تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی برای تأمین صلح در افغانستان اظهار کرد: «اجماع و وحدت ملی در داخل افغانستان سبب تقویت هرچه بیشتر اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی خواهد شد».

در همین حال، محمد حنیف اتمر، در این دیدار گفت، نقش هند در روند صلح افغانستان مهم است و دهلی‌نو باید در این مورد نقش فعال داشته باشد.

در اعلامیه وزارت امور خارجه افغانستان آمده است: «دو طرف همچنان روی پروژه‌های اتصال منطقه‌یی منجمله توسعهٔ خطوط ریل از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی از طریق افغانستان، توسعهٔ بندر چابهار و افزایش داد و ستد تجاری میان دو کشور صحبت نموده، و این پروژه‌ها را در راستای تقویت همکاری‌های اقتصادی و ثبات منطقه‌یی با اهمیت دانستند».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «دو طرف توافق کردند تا به منظور تقویت همکاری‌های اقتصادی و توسعه‌یی، گروه‌های کاری اختصاصی را در ساحات مختلف شکل داده، پروژه‌های مورد نظر را از طریق این گروه‌ها پیگیری نمایند».

شایان ذکر است که هند یکی از کشورهای حامی افغانستان است و براساس گفته وزارت امور خارجه این کشور، طی دو دهه گذشته حدود سه میلیارد دالر در بخش‌های مختلف به افغانستان کمک کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید