وزیر خارجه آمریکا: با ناتو به افغانستان آمدیم و با ناتو از این کشور می‌رویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه‌شنبه 23 مارس 2021 اعلام کرد، آمریکا یک‌جا با ناتو به افغانستان آمده و با نیروهای این پیمان، یک‌جا خواهند رفت.

بلینکن در یک نشست مجازی در بروکسل پایتخت بلژیک گفت، بررسی توافق‌نامه دوحه از سوی ایالات متحده در مورد افغانستان جریان دارد و او برای همرسانی یافته‌های کشورش با متحدان ناتو به بروکسل آمده‌است.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز» بلینکن در مورد خروج سربازان آمریکایی از افغانستان گفت: «ما در آمریکا در مورد افغانستان بررسی انجام می‌دهیم. من به نوبه خود اینجا هستم تا شماری از نظریه‌های ابتدایی خود را با متحدان خویش در ناتو به اشتراک بگذاریم و مهمتر از آن اینکه من اینجا هستم تا از متحدان خود بشنویم، آنچه که متحدان ما نیز انجام می‌دهند».

او در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در بروکسل تأکید کرد، نیروهای آمریکایی یک‌جا با سربازان ناتو در یک زمان مناسب از افغانستان بیرون خواهند شد.

وزیر امور خارجه آمریکا اظهار کرد، رئیس‌جمهوری جو بایدن هفته گذشته گفت، خروج کامل نیروهای خارجی در اول ماه مه 2021 دشوار خواهد بود.

او علاوه کرد: «گذشته از تصمیم‌های تاکتیکی، ما با متحدان خود در ناتو درباره پایان دادن به جنگ و برطرف کردن خطرهایی که متوجه نیروهایمان است، متعهد هستیم. در مجموع به این نتیجه رسیده‌ایم که افغانستان هیچ‌گاه بار دیگر پناه‌گاه امن برای هراس افگنانی که می‌توانند ایالات متحده یا متحدان ما را تهدید کنند، تبدیل نشود».

از سوی دیگر، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این نشست گفت که فرصت خوبی برای نشست با 30 عضو این پیمان و مشاوره در مورد آینده افغانستان فراهم شده‌است و «ما باید در مورد اتخاذ تصمیمات و هماهنگی‌ها با هم مشورت نماییم».

استولتنبرگ تأکید کرد، خشونت‌ها در افغانستان باید کاهش یابد و طالبان حمایت‌شان را از گروه‌های «هراس افگن» بین‌المللی از جمله شبکه القاعده متوقف کنند. دبیرکل ناتو همچنین گفت تنها گزینه برای صلح افغانستان گفت‌وگو است.

شایان ذکر است این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، نیروهای خارجی باید تا ماه مه 2021 از افغانستان خارج شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید