واشینگتن: اگر ایران مسیر تهدید را دنبال کند، هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد

در پاسخ به تهدید سپاه برای حمله به پایگاهی در واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از گزارش تهدیدهای ایران علیه پایگاه نظامی ایالات متحده، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید دولت بایدن هرگونه تهدید از جانب ایران را در خارج و داخل آمریکا کاملا جدی می‌گیرد و «عبور از این مسیر هزینه سنگینی برای ایران خواهد داشت».

جیک سالیوان، روز دوشنبه 22 مارس، در مصاحبه با تلویزیون « MSNBC» گفت: «رئیس جمهور بایدن هر گونه تهدید ایران در قبال افراد، پرسنل، تأسیسات و منافع آمریکا در منطقه و یا در داخل ایالات متحده را کاملا جدی تلقی خواهد کرد. ما گام‌هایی خواهیم برداشت تا اطمینان حاصل کنیم که می‌توانیم از خودمان محافظت کنیم و برای ایران نیز روشن کنیم که در صورت ادامه این مسیر، آنها متحمل هزینه‌های سنگینی خواهند شد.»

روز یکشنبه 21 مارس، «آسوشیتدپرس» گزارش داد که سپاه پاسداران قصد حمله به پایگاه نظامی فورت مک نایر در واشینگتن و کشتن یک ژنرال ارتش آمریکایی را دارد.

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، دو مقام اطلاعاتی آمریكا گفته‌اند كه آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) در ماه ژانویه تماس فرماندهان سپاه پاسداران در مورد حمله به این پایگاه را، ردیابی كرده است.

به گفته این دو مقام اطلاعاتی، مکالمات شنود شده سپاه پاسداران، نشان از برنامه‌ریزی حمله ای مشابه حمله به «یو.اس.اس کول» USS Cole در سال 2000، دارد که در آن، یک قایق کوچک پر از مواد منفجره با یو.اس.اس کول در یمن برخورد کرد که در پی آن 17 ملوان آمریکایی کشته شدند. بررسی این شنودها حاکی از آن است که سپاه پاسداران به دنبال انتخاب گزینه‌های نظامی احتمالی برای انتقام قتل قاسم سلیمانی است.

تیرگی روابط سالهای اخیر تهران و واشنگتن به دنبال قتل سلیمانی و ابومهدی المهندس توسط آمریکا تشدید شد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و دیگر مقامات ایران همواره تاکید کرده‌اند که در جواب قتل سلیمانی از آمریکا «انتقام سخت» خواهند گرفت.

بر خلاف انتظار سیاست‌مداران ایرانی از جو بایدن، با توجه به تاکید او به در پیش گرفتن دیپلماسی در مورد ایران، ماه گذشته مواضع شبه‌نظامیان ایران، کتائب حزب‌الله و کتائب الشهدا در سوریه، بمباران شد.

دولت بایدن همچنین در تاریخ 3 مارس، تحریم‌های اضطراری و جامع علیه ایران را برای یک سال دیگر تمدید کرد و رئیس جمهوری ایالات متحده در این رابطه اظهار داشت «اقدامات و سیاست‌های حکومت ایران همچنان تهدیدی بالقوە و فوق‌العاده علیه امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد ایالات متحده به شمار می‌آیند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید