خالد بن سلمان: ابتکار سعودی فرصتی برای اعتلای منافع یمن بر توسعه‌طلبی‌های ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جانشین وزیر دفاع سعودی دوشنبه 22 مارس 2021 تاکید کرد که طرح ابتکار پادشاهی عربی سعودی فرصتی برای اعتلای منافع یمن در برابر توسعه‌طلبی‌های ایران است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شاهزاده خالد بن سلمان جانشین وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی با تشدید بر این‌که سعودی به دفاع از سرزمین‌ها و مرزهای خود و حمایت از دولت قانونی یمن و نیروهای آن برای دفاع و مقابله با تعدی‌های حوثی‌ها ادامه می‌دهد، تاکید کرد که ابتکار عمل ارائه شده از سوی این پادشاهی فرصتی برای اعتلای منافع یمن در برابر اقدامات توسعه‌طلبانه ایران است.

خالد بن سلمان افزود که پادشاهی سعودی برای تحقق صلح در یمن تلاش می‌کند و ابتکار اعلام شده در چارچوب طرح‌های ابتکاری سابق از زمان ارائه ابتکار خلیجی و در راستای حمایت از تلاش‌ها و رایزنی‌ها برای پایان دادن به بحران یمن و دست‌یابی راه حل سیاسی فراگیر است.

جانشین وزیر دفاع سعودی همچنین ابتکار ریاض را نشانه اهتمام‌ورزی سعودی به اهمیت برقراری ثبات در یمن و در راستای تحقق منافع ملی این کشور عنوان کرد.

او ضمن تاکید بر این که پادشاهی عربی سعودی به محض موافقت حوثی‌ها، متعهد به اجرای این ابتکار تحت سرپرستی و نظارت سازمان ملل متحد می‌شود، گفت:« به دفاع از سرزمین‌ها و مرزهای خود و حمایت از دولت قانونی یمن و نیروهای آن برای دفاع و مقابله با تعدی‌های حوثی‌ها ادامه خواهیم داد».

جزئیات ابتکاری سعودی

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی دوشنبه ابتکار عمل جدیدی را برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیری در این کشور مطرح کرد.

وزیر خارجه سعودی دوشنبه در یک نشست خبری، در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت می‌دهد به خونریزی‌ها در یمن پایان دهند.

ابتکار سعودی برای صلح یمن شامل برقراری آتش‌بس فراگیر در یمن تحت نظارت سازمان ملل با هدف رفع درد و رنج مردم این کشور و دادن فرصت به حوثی برای اعتلای منافع یمن و مردم سخاوتمند یمن بر طمع‌ورزی‌های ایران است.

فیصل بن فرحان ابراز امیدواری کرد که حوثی‌ها به سرعت با ابتکار سعودی موافقت کرده تا رایزنی‌های صلح میان طرف‌های یمنی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر و پایدار آغاز شود.

وزیر خارجه سعودی در این کنفرانس خبری تاکید کرد:«به دفاع از سرزمین‌ها و مرزهای پادشاهی عربی سعودی و حمایت از دولت قانونی یمن و نیروهای آن برای دفاع و مقابله با تعدی‌های حوثی‌ها ادامه خواهیم داد و بر پایبندی خود به اجرای ابتکار تحت سرپرستی و نظارت سازمان ملل متحد در صورت موافقت حوثی‌ها با آن، تاکید می کنیم».

ابتکار سعودی و بنا به اظهارات وزیر خارجه این کشور، شامل واریز درآمدهای گمرکی و مالیاتی به حسابی مستقل در بانک مرکزی یمن در استان الحدیده، بازگشایی فرودگاه صنعاء برای پروازهای منطقه‌ای و بین‌المللی و آغاز گفتگوهای مشورتی میان طرف‌های یمنی جهت رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر و پایدار می‌شود.

بن فرحان در ادامه گفت که ابتکار سعودی برای پایان دادن به بحران یمن در چارچوب تلاش‌های فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا و سلطنت عمان برای پیشبرد تلاش‌ها جهت دستیابی به راه‌حلی سیاسی برای بحران یمن است.

وزیر خارجه سعودی همچنین دولت یمن و شبه‌نظامیان حوثی را به قبول ابتکار برای پایان دادن به بحران بمن دعوت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید