تصويری؛ ترفندهایی که طول عمر عطرهای شما را بیشتر می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

عطرها معمولاً تحت تأثیر شرایط نگهداری قرار می‌گیرند و اکسیژن یکی از دشمنان سرسخت آنها به شمار می رود. اکسیژن یکی از عوامل اصلی از دست رفتن بوی خوش عطر و فاسد شدن آن می‌شود لذا پرسشی که مطرح می‌شود این است که بهترین روش‌ها برای محافظت و حفظ آن برای مدتی طولانی‌تر چیست؟

رایحه و بوی عطری که انتخاب می کنیم در طول روز برای چند ساعت ما را همراهی می‌کند. در عین حال عطرها از جمله چیزهای قوی و ظریف به شمار می رود که در تعیین شخصیت و گرایش‌های ما نقش دارد.

برخی رایحه‌های چوبی مانند بخور را ترجیح می‌دهند، برخی دیگر رایحه‌های گل، رایحه پودری، دریایی و یا حتی مخلوطی از آنها را ترجیح می‌دهند.

عطر مانند سایر مواد آرایشی در معرض آسیب قرار می‌گیرد اما برخی از عادت‌ها به افزایش عمر و حفظ بوی خوش آن برای مدت طولانی کمک می‌کند. نحوه نگهداری و استفاده از رایحه مستقیماً بر میزان حفظ رایحه آن تأثیر می‌گذارد.

برای حفظ بوی عطر توصیه شده که از حرکات ناگهانی وتکان دادن سریع آن با دست خودداری شود چرا که تکان دادن بطری حاوی عطری به هیچ وجه منجر به بهتر شدن رایحه آن نمی‌شود بلکه برعکس آسیب آن را تسریع می‌کند.

رایحه‌ها خوش عطرها معمولاً دارای پیوندهای شیمیایی ظریفی است که در صورت لرزش شدید بسته عطر می‌توانند اثر خود را از دست بدهند. این امر همچنین باعث ایجاد حباب‌های در هوا می‌شود که دارای اکسیژن که یکی از دشمنان سرسخت عطرها است، هستند. اکسیژن باعث تغییراتی در ترکیب شیمیایی عطر شده و در نهایت به اکسید شدن سریعتر و فاسد شدن عطر منجر می شود.

بهترین راه برای حفظ عطر چیست؟

طول عمر رایحه مربوط به درصد الکل موجود در آن است که باعث اطمینان از حفظ آن می‌شود الکل از اکسید شدن اجزای تشکیل دهنده عطر جلوگیری می‌کند. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند از نگهداری عطر در دستشویی که رطوبت زیاد و تبدیل مکرر درجه حرارت دارد، خودداری کنیم. روشنایی نیز از عوامل تسریع آسیب عطر می شود.

برای محافظت از عطرها در مقابل عوامل خارجی کافی است که آن را در یک کمد یا کشوی بسته در یک اتاق خنک مانند اتاق خواب قرار دهیم این روش می‌تواند کمک کند تا ما عطر را برای چندین سال حفظ کنیم.

5-نصیحت برای حفظ بهتر عطرها:

• از باز گذاشتن درپوش بطری عطر خودداری کنید ، زیرا بطری عطر حاوی الکل است که در صورت قرار گرفتن در معرض هوا می تواند تبخیر شود.

• نگه داشتن بطری‌های شیشه‌ای عطرها را در داخل بسته‌بندی خود نگه داریم. زیرا این امر می‌تواند از نوری که باعث بدتر شدن ترکیبات عطر شود، جلوگیری می‌کند.

• عطرها را در طول تابستان در یخچال نگهداری کنید تا از گرمای شدید دور باشد و به ترکیب رایحه آن آسیب نرسد.


• باید تاریخ انقضای عطر که معمولاً بین 3 تا 5 سال است، در نظر بگیرید البته نگهداری عطرها در شرایط مناسب و محافظت از آنها در برابر گرما و رطوبت، می‌تواند طول عمر آنها را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.

از انتقال عطر از یک بطری به بطری دیگر خودداری کنید تا از قرار گرفتن آن در معرض باکتری و اکسیداسیون شدن آن بر اثر هوا محافظت شود.

علائم آسیب دیدن یا فاسد شدن عطر:

رایحه، رنگ و تاریخ انقضای آن عواملی هستند که به آسیب دیدن عطر کمک میکنند:

برخی از عطرها حاوی انواع روغن‌های گیاهی هستند که به مرور زمان کارایی خود را از دست داده و عطر را خراب می کنند. اما عطرهای غنی از اسانس معمولاً عمر طولانی‌تر دارند. هنگامی که عطر آسیب می‌بیند، رایحه اصلی خود را از دست می‌دهد. برخی‌ عطرها وقتی خراب می‌شوند بوی آنها شبیه بوی سرکه می‌شود.

عطرها

هرگونه تغییر در رنگ عطر ممکن است تاریخ انقضا را نشان دهد. کما اینکه کم شدن مقدار عطر در بطری بدون استفاده از آن نشان دهنده تبخیر شدن آن و فرا رسیدن تاریخ انقضای آن است.

• ماندگاری بسیاری از عطرها معمولاً با تاریخ انقضا که روی بسته‌بندی یا غلاف آنها نوشته شده ارتباط دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید