استقبال بین‌المللی و عربی از ابتکار سعودی برای پایان دادن به بحران یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ابتکار پادشاهی عربی سعودی برای پایان دادن به بحران یمن دوشنبه 22 مارس 2021 با استقبال‌‌های بین‌المللی و عربی همراه شد.

در همین راستا وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا ضمن استقبال از ابتکار عربی سعودی برای پایان دادن به بحران در یمن، «خواستار پایبندی جدی و فوری همه طرف‌ها به آتش‌بس و پیوستن به مذاکرات به سرپرستی سازمان ملل متحد شد».

به گزارش خبرگزاری‌ها گالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شامگاه دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه‌های «العربیه» و «الحدث» گفت:« از همه طرف‌ها می‌خواهیم به مذاکرات از طریق سازوکار سازمان ملل متحد بازگردند و از پایبندی پادشاهی عربی سعودی و دولت قانونی یمن به آتش‌بس در یمن استقبال می کنیم».

ابتکار سعودی برای پایان دادن به بحران یمن

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی دوشنبه ابتکار عمل جدیدی را برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیری در این کشور مطرح کرد.

بن فرحان وزیر خارجه سعودی دوشنبه در یک نشست خبری، در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که تحت نظارت سازمان ملل به حوثی‌ها فرصت می‌دهد به خونریزی‌ها در یمن پایان دهند.

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی
شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر خارجه سعودی

ابتکار صلح سعودی جهت برقراری آتش‌بس فراگیر در یمن با هدف پایان درد و رنج مردم این کشور است و شامل واریز درآمدهای گمرکی و مالیاتی به حسابی مستقل در بانک مرکزی یمن در استان الحدیده، بازگشایی فرودگاه صنعاء برای پروازهای منطقه‌ای و بین‌المللی و آغاز گفتگوهای مشورتی میان طرف‌های یمنی جهت رسیدن به راه‌حل سیاسی فراگیر و پایدار می‌شود.

استقبال سناتور آمريكايى

از سویی جیمز ریش سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز از ابتکار سعودی برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی فراگیر و پایدار جهت پایان دادن به بحران در یمن استقبال کرد.

جیمز ریش در توئیتی گفت:« از پیشنهاد جدی سعودی برای پایان دادن به جنگ در یمن استقبال می‌کنم. این امر تلاش‌های ایالات متحده و سازمان ملل متحد برای میانجی‌گری جهت دست‌یابی به راه‌حل سیاسی فراگیر را تقویت می‌کند».

این سناتور آمریکایی گفت «حوثی‌ها باید ثابت کنند چنانچه آنها یا حامیان ایرانی‌شان در تحقق صلح حقیقی جدی هستند».

استقبال سازمان ملل متحد

این ابتکار سعودی با استقبال گسترده عربی و بین‌المللی همراه شد و در همین راستا فرحان حق سخنگوی سازمان ملل متحد دوشنبه اعلام کرد که سازمان ملل از ابتکار صلح سعودی برای پایان دادن به جنگ در یمن که هماهنگ با تلاش‌های سازمان ملل است، استقبال می‌کند.

استقبال دولت قانونی یمن

وزارت خارجه یمن شامگاه دوشنبه از ابتکار پادشاهی سعودی شامل اعلام آتش‌بس فراگیر در یمن، بازگشایی فرودگاه صنعا، ادامه اجرای توافق استکهلم و ورود همه انواع کشتی‌ها مادامی که به قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشند، استقبال کرد.

استقبال کشور‌های عربی

شیخ عبدالله بن زاید آل نهیان وزیر امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی دولت امارات عربی متحده ضمن استقبال از ابتکار سعودی آن را فرصتی گران‌بها برای برقراری آتش‌بس گسترده در یمن و زمینه‌سازی برای دست‌یابی به راحل سیاسی دائمی در این کشور دانسته و از جامعه بین‌المللی خواست تا تمام تلاش‌ها را به کار گرفته تا همه طرف‌ها را به این ابتکار وآتش‌بس ملزم کند.

وزیر خارجه امارات متحده عربی ضمن تحسین نقش محوری سعودی در اجرای توافق ریاض، تشکیل دولت یمنی جدید، دست‌یابی به راه‌حل سیاسی و تسریع تلاش‌های برای پایان دادن به بحران یمن، بر ضرورت پیوستن به این ابتکار و اتحاد نیروهای یمنی و همکاری میان آنها برای غلبه دادن منافع ملی عالی این کشور تاکید کرد.

در همین راستا اتحادیه عرب، شورای همکاری خلیجی، دبیرخانه سازمان همکاری اسلامی و کشورهای مصر، اردن، سودان، کویت، بحرین، قطر و سفارت چین در ریاض نیز از ابتکار سعودی برای پایان دادن به بحران در یمن استقبال کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید