آمریکا: همه طرف‌ها باید به ابتکار عمل سعودی در مورد یمن پایبند باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا بر لزوم پایبندی همه طرف‌های در یمن، به ابتکارعمل سعودی تأکید کرد.

ساموئل واربرگ، سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روز سه شنبه 23 مارس 2021، در تماسی با العربیه گفت: «ما از پذیرش ابتکار عمل سعودی توسط دولت قانونی یمن استقبال می‌کنیم»

او افزود: «در یمن چاره‌ای جز راه حل از طریق مذاکره وجود ندارد.»

واربرگ همچنین تاکید کرد که حوثی‌ها باید درد و رنج 6 ساله مردم یمن درک کنند.

حوثی‌ها و تحریم‌ها

سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه آمریکا همچنین خواستار ضرورت احترام حوثی‌ها به قوانین بین‌المللی و پایان دادن به حملات موشکی شد.

واربرگ در مورد حذف شبه‌نظامیان از لیست تروریسم واشینگتن روشن ساخت که لغو گنجاندن حوثی‌ها به عنوان یک گروه تروریستی، به معنای عدم اعمال تحریم‌ها علیه آنها نیست و خارج کردن حوثی‌ها از این لیست صرفا به دلایل انسانی انجام گرفت.

حوثی‌ها

به گفته او «نمی‌توان مردم یمن را به خاطر توافق هسته‌ای با ایران به گروگان گرفت.

برقراری آتش‌بس

شایان ذکر است که شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه سعودی، روز دوشنبه 22 مارس 2021، در یک نشست خبری در ریاض اعلام کرد که کشورش، ابتکار صلح جدیدی را مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت پایان دادن به خونریزی در یمن می‌دهد. به گفته او ابتکار عمل سعودی، شامل برقراری آتش‌بس در سراسر کشور زیر نظر سازمان ملل است.

وزیر خارجه سعودی افزود: «ائتلاف به رهبری سعودی، محاصره بندر حدیده را کاهش داده، درآمد مالیاتی از بندر به یک حساب بانکی مشترک با بانک مرکزی واریز شده و اجازه می‌دهد فرودگاه صنعا به روی شمار مشخصی از پروازهای مستقیم به مقصد منطقه‌ای و بین‌المللی بازگشایی شود.»

این ابتکار عمل سعودی، مورد استقبال گسترده عربی و بین‌المللی قرار گرفت. سازمان ملل نیز این گام را ستود. فرحان حق سخنگوی سازمان ملل گفت كه این سازمان از ابتكار صلح سعودی استقبال می‌کند كه در راستای تلاش‌های سازمان ملل قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید