گزارش‌های اطلاعاتی: افشای جزییاتی مخفی از برنامه هسته‌ای ایران

این تجهیزات شامل وسایل پمپاژ، قطعات سانتریفیوژ و ماشین‌آلات غنی‌سازی اورانیوم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بر اساس آخرین گزارش‌هایی که مقامات سرویسهای اطلاعاتی غربی دریافت کرده‌اند، تهران تجهیزات و منابع اصلی برنامه هسته‌ای خود را که می‌تواند برای تولید سلاح هسته‌ای به کار گیرد، از دید بازرسان سازمان ملل مخفی کرده است.

به گزارش روزنامه «دیلی‌ تلگراف» بریتانیا، یک مقام ارشد اطلاعاتی غربی گفته «ایران تلاش دارد ابعاد واقعی برنامه هسته‌ای خود را از دنیای خارج پنهان کند و این خود گواه آن است که تهران قصد ندارد به تعهدات بین‌المللی خود تحت شرایط برجام عمل کند».
طبق این گزارش، تجهیزات مخفی شده، وسایل پمپاژ، قطعات یدکی سانتریفیوژ و ماشین‌آلات مورد استفاده برای غنی‌سازی اورانیوم و ساخت سلاح هسته‌ای را شامل می‌شود.

علاوه بر این، مقامات ایران اقدام به ذخیره‌سازی مخفیانه موادی مانند فیبر کربن در سایتهای خود کرده که می‌تواند در تولید سانتریفیوژهای پیشرفته مورد استفاده قرار گیرد.

مقامات اطلاعاتی غربی معتقدند موادی که طبق توافق هسته‌ای «برجام»، ایران ملزم به اعلام آنها به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است، در 75 کانتینر ذخیره شده است.

طبق تصاویری که اخیرا توسط ماهواره‌های اطلاعاتی جمع‌آوری شده، کانتینرهای حاوی این مواد به طور منظم از سراسر کشور به سایت‌هایی که توسط سازمان انرژی هسته‌ای ایران و سپاه پاسداران اداره می‌شوند، منتقل و برخی از آنها در مرکز تبدیل اورانیوم در اصفهان ذخیره می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size