نوال السعداوی که به زن شورشی عرب مشهور شد، که بود؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نوال السعدا‌ی، پزشک و رمان‌نویس مصری، روز یکشنبه 21 مارس 2021، در سن نود سالگی درگذشت. نوال همان‌قدر که در زمان حیاتش تاثیرگذار بود در لحظه مرگ نیز واکنش‌های متفاوتی را برانگیخت. اسلام‌گراهای اخوانی و سلفی شادمانی خودشان را از مرگ او پنهان نکردند و با عبارتی زننده و توهین‌آمیز او را مورد هجوم قرار دادند.

واکنش آنها قابل درک است! السعداوی مخالف سرسخت تمام آن چیزی بود که به آنها مشروعیت می‌داد و منتقد تمام سنت‌ها و آیین‌هایی بود که بر اساس آن زن را جنس دوم و موجودی نادیدنی می‌پنداشت.

نوال که مخالف سیستم سیاسی حاکم بر کشورش بود و یک بار هم به مدت سه ماه طعم زندان را چشید، به شدت مخالف نظام مردسالار و گرایش‌های مذهبی زن‌ستیز بود. بدون شک جنگیدن هم‌زمان در سه جبهه برای یک زن شرقی هزینه‌های گزافی دارد که البته نوال السعداوی در طول زندگی خود به خوبی از پس این مبارزه برآمد.

برای دختر روستایی که در 27 اکتبر 1931، در یک جامعه مردسالار و مذهبی متولد می‌شود، شانس بسیار کمی وجود دارد تا هم پزشک شود، هم نویسنده، هم مدافع حقوق زنان و هم مخالف وضع موجود.

به قول دوست و همراهش «امینه امین»، نوال سرکش و مبارزطلب به دنیا آمد. دختری که در 10 سالگی با ازدواج زودهنگام خود مخالفت می‌کند و در 13 سالگی اولین رمانش را می‌نویسد.

السعداوی در زندان با مداد آرایشی و بر کاغذهای توالت «خاطرات زندان» نوشت و علیه «ختنه زنان» و ظلم‌های مضاعف و چند لایه روا شده بر زنان جامعه خویش «چهره عریان زن عرب» را نگاشت.

بسیاری از روشنفکران و نویسندگان عرب او را فراتر از یک فمینیست می‌دانند. به باور آنها در جوامع شرقی مانند مصر، مبارزه برای احقاق حقوق زنان مبارزه‌ای چند وجهی و فراتر از اعتقاد صرف به فمینیسم است.

نوال نماد چنین مبارزه پیچیده‌ای بود. به همین دلیل هم مخالف ختنه زنان بود، هم مخالف استبداد. هم روحیه انقلابی داشت و در میدان التحریر حاضر شد و هم نهادگرا بود و مدیریت اداره‌های متعددی در وزارت بهداشت مصر را برعهده گرفت. مجله تاسیس کرد و رمان نوشت.

او شخصی فراتر از مصر و جهان عرب بود. جائزه بین‌المللی «اینانا» از بلژیک را در سال 2005، دریافت کرد و در سال 2012، جایزه «شون ماکبراید» از کشور سوئیس در موضوع صلح بین‌المللی را از آن خود کرد.

السعداوی خود معتقد بود پیش از آن‌که یک فمینیست باشد، نویسنده و داستان‌نویس است. در حاشیه ماندن زنان برای السعداوی همیشه پرسش‌برانگیز بوده است. او فقدان دموکراسی و آزادی در مصر را عامل عقب‌ماندگی و ناآگاهی هموطنانش می‌داند.

نوال رمان‌های امرأة عند نقطة الصفر (زنی در نقطه صفر)، امرأتان فی امرأة (دو زن در یک زن)، الغائب (غایب)، الحب فی زمن النفط (عشق در زمان نفت) و چند داستان کوتاه دیگر نگاشته است.

به گمان برخی، سعداوی بزرگ‌ترین نماینده زنان رمان‌نویس عرب است که در رمان‌هایش بیش از همه به زندگی خود پرداخته است.

نوال السعداوی با مرگش زنان عرب را تنها گذاشت اما او از طریق داستان‌ها، رمان‌ها و تلاش‌های سیاسی و اجتماعی خویش میراثی جاودانه برای تمام زنان و مردان آزادیخواه بر جای نهاد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید