معاون رئیس جمهوری افغانستان: عاملان سقوط چرخبال ارتش باید مجازات شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه 22 مارس تاکید کرد، عاملان سقوط چرخبال ارتش در بهسود ولایت میدان‌وردک این کشور باید مجازات شوند.

صالح در صفحه فیس‌بوک‌اش نوشت: «در آن شب (شامگاه چهارشنبه 17 مارس 2021) هیچ عملیات نظامی بر ضد هیچ‌کس در ولسوالی بهسود پلان نشده بود. قتل چهار پیلوت و پنج منسوب قطعات خاص یک جنایت آشکار است. عامل و یا عاملین این جنایت باید به سزای عمل خود برسند. انداخت بالای هلیکوپتر و آنهم در شب هنگام جنایت رمز آلود است».

صالح اضافه کرد: «پوشش این جنایت با قومی ساختن بحث غلط و از ریشه بی‌اساس است. هیچ نوع دستور سری و یا علنی هیچ‌گاهی برای نیروهای شجاع دفاعی و امنیتی کشور بر ضد هیچ قوم و محله‌ای داده نشده است و داده نخواهد شد».

معاون اول رئیس جمهوری افغانستان اضافه کرد، تقویت نظام به نفع همه است و او با خانواده برخی قربانیان حادثه بهسود از نزدیک دیدار کرده است.

چرخبال ارتش توسط افراد علی‌پور ساقط شد

یک چرخبال ارتش افغان شامگاه چهارشنبه 17 مارس 2021، در بهسود ولایت میدان‌وردک افغانستان سقوط کرد به گفته وزارت دفاع ملی این کشور، در این رویداد چهار خدمه این چرخبال و پنج نیروی امنیتی کشته شدند.

فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان، روز شنبه 20 مارس 2021، در توییتی نوشت: «بررسی‌های وزارت دفاع ملی و همچنان اسناد و‌ مدرک‌های به دست آمده نشان می‌دهد که هلیکوپتر قوای هوایی توسط جنگجویان وابسته به علی‌پور در ولسوالی بهسود هدف قرارداده شده است. وزارت دفاع ملی به هر قیمت انتقام خود شهدای این حادثه تروریستی را می‌گیرد و عاملان آن به کیفر خواهد رساند».

در همین حال، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و برخی مقام‌های ارشد امنیتی این کشور هشدار دادند که انتقام این حادثه گرفته می‌شود و عاملان این رویداد مجازات خواهند شد.

روزنامه «هشت صبح» نوشت، عبدالغنی علی‌پور نیز مسوولیت ساقط ‌شدن چرخبال ارتش را بر عهده گرفت و گفت که در شب واقعه چهار چرخبال نظامی برای هدف قرار دادن مردم در آسمان بهسود به پرواز درآمده بود و اهدافی را نیز بمباران کرده است.

وزارت دفاع ملی اعلام کرد که عملیات علیه علی‌پور آغاز شده و در پی یک رشته حملات 12 تن از افراد علی‌پور کشته شده‌اند.

اما مردم محل می‌گویند که دست‌کم یک زن در حملات نیروهای امنیتی کشته و چند غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند.

وضعیت جنگی در بهسود پس از آن رخ داد که یک نیم‌ماه پیش نیروهای امنیتی تحت امر الله‌داد فدایی، فرمانده پیشین پولیس ولایت میدان‌وردک با معترضان درگیر شدند. طبق گزارش «کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان» از این حادثه، نیروهای امنیتی بدون ملاحظه بر معترضان شلیک کرده‌اند و در این حادثه 11 غیرنظامی کشته و 31 غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

از سوی دیگر، هیأت اعزامی شورای امنیت ملی افغانستان به بهسود نیز گزارش داد که همه کشته‌ها غیرنظامیان بوده‌اند. وزارت داخله که ابتدا کشته‌ شدن غیرنظامیان در شلیک پولیس را انکار کرده بود، پس از تأییدی آن، وظیفه الله‌داد فدایی را تعلیق و او را به دادستانی معرفی کرد.

براساس نوشته روزنامه «هشت صبح»، پرونده الله‌داد فدایی ظاهراً به دادستانی نرسید و او به عنوان فرمانده پولیس لغمان براساس فرمان ریاست جمهوری کارش را آغاز کرد. وزارت امور داخله افغانستان چند روز پیش الله‌داد فدایی را در کشتار غیرنظامیان در بهسود بی‌گناه اعلام کرد.

شایان ذکر است که عبدالغنی علی‌پور شماری از افراد نظامی را تحت نام «جبهه مقاومت» در بهسود ولایت میدان‌وردک در جنوب افغانستان سازمان‌دهی کرده است و هدف این تشکیلات را تأمین امنیت منطقه و مقابله با گروه‌های طالبان و داعش می‌خواند.

اما از نظر دولت افغانستان او افراد مسلح غیرمسئول را رهبری می‌کند. علی‌پور دو سال پیش از توسط نیروهای امنیت ملی در کابل بازداشت و پس از پایان اعتراضات آزاد شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید