غنی: مدیریت آب و ساخت بندهای آب از اهداف مهم من در سال جاری خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه 22 مارس اعلام کرد، مدیریت آب و ساخت بندهای (سد) آب‌گردان از اهداف مهم‌ او در سال جدید خورشیدی و سال‌های بعدی خواهد بود.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی در «روز دهقان» گفت، کشورش سرزمین حاصل‌خیز با آب وخاک مناسب برای زراعت است.

غنی اضافه کرد: «مدیریت آب، ساخت بندها وکانال‌ها و زیرساخت‌های اساسی برای توسعه زراعت از اهداف مهم در سال جاری و سال های بعد خواهد بود».
او اظهار کرد، بند کمال‌خان در ولایت نیمروز افغانستان که نقش مهم در توسعه زراعت و آبیاری دارد، بزودی افتتاح خواهد شد. همچنان ساخت کانال‌های آب و زیرساخت‌های زراعتی در سایر مناطق این کشور در حال انجام است.

افتتاح بند کمال‌خان تا چند روز دیگر

خان‌محمد تکل، رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در آستانه افتتاح سد کمال‌خان در ولایت نیمروز در همسایگی ایران گفت، آب آبروی کشورش است و این کشور به مدیریت آن متعهد است.

رئیس عمومی اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان ضمن تاکید به مدیریت و صرفه‌جویی آب، مدیریت آب را در راستای خودکفایی این کشور مهم و ضروری خواند.

قرار است تا چند روز دیگر، بند کمال‌خان در ولایت نیمروز افغانستان رسماً افتتاح شود. مقام‌های افغانستان 3 فوریه 2021، از آغاز آب‌گیری این بند در ولایت نیمروز در همسایگی ایران خبر دادند.

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در صفحه فیس‌بوک خود نوشت، بند کمال‌خان یکی از بزرگترین پروژه‌های ملی است که کارش تکمیل شده و روند ذخیره‌‌سازی آب آن آغاز شده است.

این اداره اضافه کرد، با تکمیل شدن کار این بند، «لبخند شادی به چهره هموطنان ظاهر شد و احساس غرور کردند».

براساس نوشته این اداره، محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است: «من امروز بسیار خوشحالم که آرزوی 700 ساله افغانستان برآورده شد».
گفتنی است که حکمت ولی، مدیر ساختمانی بند کمال‌خان، در ژوئیه 2020 گفته بود، بند کمال‌خان بخاطر ذخیره کردن آب آماده می‌شود که علاوه بر آبیاری هزاران جریب زمین زراعتی، ظرفیت تولید 9 مگاوات برق را نیز دارد.

حکمت ولی اضافه کرد: «با تکمیل شدن این بند، دشت‌ها سرسبز، آب‌ها مهار و کانال‌ها تنظیم خواهند شد و هم‌چنان از خسارات سیلاب‌ها، توفان‌ها، رسوبات و خشکسالی جلوگیری خواهد شد و برعلاوۀ ایجاد زمینۀ کار، برای هزاران خانواده زمینه عایدات نیز فراهم می‌گردد».

بند کمال‌خان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی افغانستان است که در ولسوالی «چاربرجک» به فاصله 95 کیلومتری جنوب شهر زرنج، مرکز ولایت نیمروز در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران موقعیت دارد. این بند به هدف کنترل آب‌های شیرین و آب‌های موسمی (سیلاب) در افغانستان ساخته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید