ضبط کارت تردد ویژه وزیر خارجه تشکیلات خودگران فلسطین توسط اسرائیل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی مقامات اسرائیلی گزارش دادند که سرویس امنیت داخلی این کشور، «شاباک» روز گذشته هنگام بازگشت «ریاض المالکی»، نخست وزیر تشکیلات خودگردان فلسطین از اردن، کارت تردد ویژه او موسوم به کارت «VIP» را ضبط کرده‌ است.

ریاض المالکی و تعدادی از دیپلمات‌های فلسطینی همراه او روز یکشنبه هنگامی که از اردن وارد اسرائیل شده بودند، توسط دستگاه امنیتی اسرائیل برای مدتی متوقف شدند.

مقامات اسرائیلی می‌گویند: «VIP ریاض المالکی به عنوان شخصیتی مهم که دولت اسرائیل برای او صادر کرده است، این بار لغو شد».

اسرائیلی‌ها همچنین تهدید کردند که اگر المالکی به رفتار خود ادامه دهد، ممکن است مجازات بیشتری برایش در نظر گرفته شود.

طبق گفته منابع اسرائیلی این تصمیم، بنا به دستور مقامات این کشور از جمله بنیامین نتایاهو نخست وزیر در واکنش به نقش ریاض المالکی و همکاری تشکیلات خودگردان با دیوان‌ کیفری بین‌المللی بوده است.

نتانیاهو
نتانیاهو

فلسطینی‌ها چند سالی است تلاش می‌کنند تا با بازکردن پرونده‌ای در دادگاه لاهه اسرائیل را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی مجازات کنند. دیوان‌ کیفری بین‌المللی درباره دادخواست فلسطینی‌ها در رابطه با جنات جنگی اسرائیل در فلسطین در حال تحقیق و بررسی است. المالکی روز یکشنبه در حال بازگشت از لاهه به رام‌الله بود.

فاتو بنسودا ، دادستان ارشد دادگاه بین المللی کیفری
فاتو بنسودا ، دادستان ارشد دادگاه بین المللی کیفری

به دنبال اعلام دیوان‌ کیفری بین‌المللی مبنی بر صلاحیت رسیدگی این دیوان به پرونده جرایم اسرائیل علیه فلسطینی‌ها در ماه‌های گذشته و تعیین تیم تحقیق برای بررسی این مسئله، اسرائیل تشکیلات خودگردان را تهدید کرد که رفتن به این دادگاه پیامدهای خطرناکی برای آنها خواهد داشت.

کارت «VIP» که اداره مدنی زیر نظر شاباک صادر می‌کند، به دارنده آن این امکان را می‌دهد که به راحتی و با آزادی کامل در مناطق کرانه باختری و مناطق تحت کنترل حکومت خودگردان فلسطینی رفت و آمد کرده و به اردن سفر کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید