سقوط ارزش لیر در برابر دلار پس از برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، روز دوشنبه 22 مارس 2021، ارزش لیر پول ملی ترکیه در بازارهای ارز خارجی مجددا در سراشیبی سقوط قرار گرفته و بیش از %17 در برابر دلار آمریکا کاهش یافت.

یک دلار آمریکا صبح روز دوشنبه در آسیا به قیمت 8.47 لیر، معامله شد. اواخر هفته گذشته ارزش هر یک دلار آمریکا معادل 7.22 لیر ترکیه بود که با این وجود و به دنبال برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه، ارزش پول ملی این کشور در مقابل دلار آمریکا %17 کاهش یافت.

رئیس جمهوری ترکیه که از نیمه 2019 تا کنون 3 بار روسای بانک مرکزی این کشور را برکنار کرده اکنون شهاب کوجی اوغلو، بانکدار سابق و نماینده حزب حاکم «عدالت و توسعه» در پارلمان این کشور را به ریاست بانک مرکزی ترکیه منصوب کرده است.

شهاب کوجی اوغلو، رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه در راستای اطمینان‌بخشی به رؤسای بانک‌های این کشور به آنها اطلاع داده که در صدد انجام تغییرات ناگهانی نیست.

شهاب كوجى اغلو رئيس بانک مرکزی ایران
شهاب كوجى اغلو رئيس بانک مرکزی ایران

بنا به گفته تحلیل‌گران رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه از دیدگاه اردوغان مبنی بر اینکه بالا بردن میانگین‌های نرخ بهره به تورم خواهد انجامید، حمایت می‌کند.

شایان ذکر است که اردوغان همواره بر خودداری از بالابردن میانگین‌های نرخ بهره به عنوان شاخص‌های اساسی سیاست‌های ترکیه اصرار ورزیده است.

اردوغان پیشتر بالا بردن نرخ بهره را «مادر و پدر هر شری» خوانده بود و ماه ژانویه گذشته نیز مجددا تاکید کرد که با بالا بردن نرخ بهره «کاملا مخالف» است.

در تایید موضع اردوغان نیز کوجی اوغلو، ماه فوریه گذشته در مقاله‌ای اشاره کرد که میانگین‌های بالای نرخ بهره «به طور غیر مستقیم» به بالا رفتن سطح تورم در این کشور منجر خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید