تصویری؛ سعودی از موفقیت پرتاب ماهواره «شاهین ست» خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ماهواره «شاهین ست» حامل یک تلسکوپ، برای تصویر برداری با دقت بالا و یک سامانه ردیابی کشتی‌های دریایی است.

امروز 22 مارس 2021، «شهر علوم و فناوری ملک عبدالعزیز»، از پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره «شاهین ‌ست» که برای عکسبرداری از زمین و ردیابی کشتی‌ها از مدارهای پایین طراحی شده است، خبر داد. این ماهواره با موفقیت از پایگاه بایکونور در جمهوری قزاقستان، توسط موشک سایوز 2 روسیه به فضا پرتاب شد.

این ماهواره که در مدت زمان کوتاهی ساخته شده، دارای وزنی حدود 75 کیلوگرم و ابعاد آن 56 * 56 * 97 سانتیمتر است. همچنین دقت تصویربرداری آن تا 0.9 متر، می‌رسد.

به همین مناسبت، دکتر انس بن فارس الفارس، رئیس این شهر صنعتی، در بیانیه‌ای به خبرگزاری «سعودی» گفت که این دستاورد نتیجه حمایت بی دریغی است که بخش تحقیق، توسعه و نوآوری از خادم الحرمین الشریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد، معاون نخست وزیر و وزیر دفاع، دریافت کرده است.

پرتاب موفقیت‌آمیز این ماهواره، تکمیل کننده موفقیت‌های پادشاهی سعودی در زمینه پیشرفت‌های فضایی در سالهای گذشته است. این شهر صنعتی در زمینه تولید و ساخت ماهواره‌های تصویربرداری و شناسایی فعالیت می‌کند که در نوع خود بسیار کارآمد هستند. «شهر علوم و فناوری ملک عبدالعزیز» طی بیست سال گذشته، 17 ماهواره را با موفقیت در مدار قرار داده است.

ماهواره سعودی شاهین
ماهواره سعودی شاهین

الفارس اضافه کرد که ماهواره «شاهین‌ ست» توسط یک تیم کاری سعودی از رشته‌های مختلف مهندسی با همکاری شرکای این شهر ساخته شده است و تصاویر ماهواره‌ای را برای دولت و بخش‌های خصوصی فراهم می‌کند تا اهداف توسعه کشور را تأمین کند. این ماهواره با به کارگیری هوش مصنوعی و فناوری‌ پردازش داده‌های بزرگ، ردیابی شناورهای دریایی را انجام می‌دهد.

وی در ادامه صحبت‌هایش اظهار داشت که این شهر با همکاری سازمان فضایی سعودی برای سرمایه‌گذاری در فناوری، تولید و ساخت ماهواره‌های بسیار کارآمد در مدت زمان کوتاه کوشش خواهد کرد.

از سوی دیگر، مدیر عامل سازمان فضایی سعودی، دکتر عبدالعزیز بن محمد آل الشیخ، در مصاحبه با خبرگزاری سعودی خوشحالی خود را از دستاورد برجسته شهر علوم و فناوری ملک عبدالعزیز ابراز کرد. آل الشیخ افزود این موفقیت بدون حمایت بی‌شائبه‌ جانب پادشاه، ولیعهد و تلاش تیم کاری مهندسان و متخصصان سعودی و تجربیات سال‌های پیشین این شهر صنعتی، حاصل نمی‌شد.

ماهواره سعودی
ماهواره سعودی

او در ادامه گفت که این پیروزی، نتیجه تلاش‌های خستگی ناپذیر شهر صنعتی و کمک‌های ارزشمند مراکز تحقیقاتی و ارگان‌های دولتی و دانشگاه‌ها است و ادامه برنامه فضایی است که در سال 1986، آغاز شده است.

وی تأكید كرد كه چنین دستاوردهایی می‌تواند بخش فضایی پادشاهی سعودی را برای رسیدن به موقعیتی متناسب با جایگاه این کشور در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی یاری دهد. خصوصاً که بخش فضایی از شاخصەهای رشد پایدار محسوب می‌شود، که دستاوردی اقتصادی و استراتژیک است و آن را به هدفی برای همه کشورهای پیشرفته تبدیل می‌کند.

عبدالعزیز آل الشیخ تأکید کرد که شهر علوم و فناوری ملک عبدالعزیز، طی سال‌های گذشته در انتقال و بومی‌سازی فناوری‌های فضایی مطابق با اهداف چشم انداز 2030 پادشاهی و پیشبرد اهداف سازمان فضایی سعودی فعال بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید