تصویری؛ خوشبخت‌ترین کشورهای جهان در سال 2021 را بشناسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

بیماری همه‌گیر کرونا نه تنها باعث مرگ بیش از 2.6 میلیون نفر در سراسر جهان شده است، بلکه شوک تکان‌دهنده‌ای را به زندگی روزمره بسیاری از انسان‌ها وارد کرده است.

علی‌رغم حوادث ویران‌گر 12 ماه گذشته که باعث کاهش سلامت روانی در جهان شد، اما حوادث و رویدادهای ناشی از این بیماری نتوانست در رتبه‌بندی خوشبخت‌ترین کشورهای جهان تغییری ایجاد کند.

کشور فنلاند برای چهارمین سال پیاپی، در رتبه اول خوشبخترین کشورها قرار گرفت.

در رتبه‌بندی خوشبختی کشورهای جهان که سالانه توسط موسسه نظرسنجی «گالوپ» انجام می‌گیرد، فنلاند بار دیگر طبق داده‌های این نظرسنجی، رتبه اول را کسب کرد.

پس از فنلاند، ایسلند، دانمارک، سوئیس و هلند به ترتیب رتبه‌های دوم، سوم، چهارم و پنجم خوشبختی جهان را کسب کردند.

بر اساس یافته‌های نظرسنجی اخیر موسسه «گالوپ»، در این رتبه‌بندی خوشبختی، ایالات متحده آمریکا از رتبه هجدهم سال گذشته به چهاردهم رسید. بریتانیا از رتبه سیزدهم به هجدهم سقوط کرد. استرالیا نیز در دوازدهم قرار گرفت.

جفری ساکس، گزارشگر شرکت کننده در این نظرسنجی، استاد و مدیر مرکز توسعه پایدار در دانشگاه کلمبیا، گفت: «ما به شدت نیازمندیم که ازبحران Covid-19 درس عبرت بگیریم.»

او افزود:‌ «این بیماری همه‌گیر تهدیدات زیست محیطی جهانی که ما باعث آن شدیم، نیاز شدید و فوری به همکاری و مشکلات دستیابی به همکاری درهر کشور و در سطح جهانی را به ما یادآوری می کند.»

آرشيوى فنلاند
آرشيوى فنلاند

گفتنی است که گزارش رتبه‌بندی خوشبختی جهانی سال 2021 به دلیل ویروس کرونا کمی متفاوت تنظیم شده است.

گزارش سالانه خوشبختی گالوپ که از سال 2012 آغاز شد، بر اساس شاخص تولید ناخالص داخلی، امید به زندگی، سخاوت، حمایت اجتماعی، درآمد فردی و فساد رتبه‌بندی می‌شود.

اگرچه برخی تغییرات بین رتبه‌های ده کشور اول لیست وجود داشت و مثلا ایسلند با دو پله صعود از رتبه چهارم به دوم رسید و نروژ از پنجم به هشتم سقوط کرد، اما با این حال، بیشترین میزان امتیازات به طرز شگفت انگیزی، مشابه سال قبل بود که به عنوان نشانه مثبت برای این ده کشور تلقی می‌شود.

در این لیست می‌توان به تغییر چشمگیر جایگاه آلمان اشاره کرد که از جایگاه هفدهم در سال گذشته به هفتم رسیده است.

محققان می‌گویند، تعجب آور نیست که فنلاند مقام اول را دوباره حفظ کرده است، زیرا اعتماد متقابل دولت و مردم در این کشور باعث شده که همیشه در رتبه بالایی قرار گیرد.

اعتماد به دولت‌ها یکی از اصلی‌ترین عواملی است که به محافظت از مردم در طی بیماری همه‌گیر کمک می‌کند.

به عنوان مثال، میزان مرگ و میر در برزیل بسیار بیشتر از میزان مرگ و میر در سنگاپور بود. واقعیتی که این گزارش تا حدودی به تفاوت اعتماد عمومی در دولت‌های هر کشور نسبت داد.

سانا مارین نخست وزير فنلاند
سانا مارین نخست وزير فنلاند

این گزارش همچنین نشان می‌دهد که تعداد مرگ‌ ومیر ناشی از ویروس کرونا در قاره آمریکا و اروپا بسیار بیشتر از آسیای شرقی استرالیا و آفریقا بوده است.
همچنین تفاوت‎های فرهنگی، زن بودن نخست وزیر، نابرابری درآمد و تجربه‎های قبلی بیماری همه‌گیر نیز به عنوان ملاحظاتی مهم برای سنجش موفقیت استراتژی مبارزه با کرونا در کشورها در نظر گرفته شده است.

راه اندازی موفقیت‌آمیز عملیات واکسیناسیون در کشورهای مختلف باعث شد تا نیاز به واکسن از سوی بسیاری ضروری تلقی شود. تعطیلی، فاصله اجتماعی و پوشیدن ماسک باعث شده که ما به ناچار با شرایط ویروس کرونا زندگی کنیم.

ایسلند دومین کشور خوشبخت در جهان

گزارش خوشبختی جهانی 2021 همچنین نشان داد که تعطیلی و فاصله اجتماعی به شدت بر رفاه نیروی کار تأثیر گذاشته است.

دانمارک سومین کشور خوشبخت

پروفسور ژان امانوئل دو نو، مدیر مرکز تحقیقات رفاه در دانشگاه آکسفورد و یکی دیگر از مشارکت کنندگان در این گزارش گفت: «تحقیقات قبلی نشان داد که کارگران خوشبخت به میزان 13٪ بهره‌ وری بیشتری دارند.»

وی ادامه داد: «این گزارش ثابت می‌کند که خوشبختی ناشی از حقوق (درآمد) نیست و روابط اجتماعی و احساس هویت از اهمیت بیشتری برخوردار هستند.»

از میان 149 کشور ذکر شده در این گزارش، افغانستان بار دیگر بدبخت‌ترین کشور است و پس از آن زیمبابوه، رواندا و بوتسوانا قرار دارند.

کشورهایی که در انتهای این لیست قرار دارند کشورهایی هستند که مواردی مانند درگیری‌های سیاسی و جنگ در آنها وجود داشته است.

لارا آکنین، استاد دانشگاه سایمون فریزر و يكي از شركت كنندگان این گزارش می‌گوید: «این یک سال چالش برانگیز بوده است، اما داده‌های اولیه نشانه‌های برجسته انعطاف پذیری احساسات، ارتباطات اجتماعی و ارزیابی زندگی را نشان می‌دهد.»
خوشبخت‌ ترین کشورهای جهان در سال 2021 عبارتند از:
1. فنلاند
2. ایسلند
3. دانمارک
4. سوئیس
5. هلند
6. سوئد
7. آلمان
8. نروژ
9. نیوزیلند
10. اتریش
11. اسرائیل
12. استرالیا
13. ایرلند

14. آمريكا

15. كانادا

16. جمهورى چک

17. بلژیک

18. بریتانیا

19. چین

20. فرانسه

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید