ابتکار سعودی برای پایان‌دادن به بحران یمن از طریق توافق سیاسی

ابتکار شامل برقراری آتش‌بس، بازگشایی فرودگاه صنعاء و آغاز گفتگوی طرف‌های یمنی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پادشاهی عربی سعودی ابتکار عمل جدیدی برای پایان یافتن بحران یمن و رسیدن به توافق سیاسی فراگیر در این کشور مطرح کرد. شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی روز دوشنبه 22 مارس 2021 در یک نشست خبری، در ریاض، اعلام کرد کشورش ابتکار صلح جدیدی مطرح کرده که به حوثی‌ها فرصت پایان دادن به خونریزی در یمن می‌دهد.

در این نشست خبری، ترکی المالکی سخنگوی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن و محمد بن سعید آل‌جابر سفیر سعودی در یمن نیز شرکت کردند.

ابتکار سعودی برای صلح یمن شامل برقراری آتش‌بس، واریز درآمدهای مالیاتی فروش فرآورده‌های نفتی به حسابی مستقل در بانک مرکزی، بازگشایی فرودگاه صنعاء و آغاز گفتگوهای مشورتی برای رسیدن به راه‌حل سیاسی بین طرف‌های یمنی می‌شود.وزیر امور خارجه سعودی در این نشست گفت که ریاض به حمایت از دولت قانونی و ملت یمن ادامه می‌دهد و او امیدوار است که حوثی‌ها به استفاده از نفتکش صافر به عنوان ابزاری برای باج‌گیری از جامعه جهانی پایان دهند».
او در ادامه افزود: «ابتکار صلحی که مطرح کرده‌ایم به حوثی‌ها شانس متوقف کردن خونریزی و اولویت دادن مصلحت یمن را می‌دهد. »
بن فرحان ضمن هشدار از ادامه حمایت‌های ایران از شبه‌نظامیان حوثی‌، تاکید کرد: «ایران به شبه‌نظامیان سلاح می‌دهد و ثبات کشورها را متزل کرده و خواهان تقارب نیست، از ایران هیچ چیزی جز دشمنی وحمایت از حملاتی علیه‌مان صورت می‌گیرد، ندیده‌ایم.»
ترکی المالکی هم تاکید کرد که «قبول آتش‌بس در یمن مشروط به التزام همه طرف‌ها است».
پیش از این یک مسئول حوثی گفته بود: «با سعودی، عمان و آمریکا برای رسیدن به توافق صلح گفتگو می‌کنیم.»

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی
شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی

در بیانیه قرائت شده توسط بن فرحان آمده است که « پادشاهی عربی سعودی راه‌حل سیاسی برای بحران یمن را زیر نظر سازمان ملل و براساس قطعنامه 2216 شورای امنیت، ابتکارهای خلیجی و سازوکارهای اجرایی آنها و نتیجه گفتگوهای فراگیر ملی یمن ارائه می‌دهد».

طبق این بیانیه، ابتکار سعودی در راستای حمایت‌های مستمر از تلاش‌های مارتین گریفیت، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن و تیموتی لیندرکینگ فرستاده ویژه آمریکا و نقش مثبت سلطنت عمان و حمایت از تلاش‌های برای رسیدن به راه حل سیاسی تحت نظر سازمان ملل، مطرح می‌شود.

وزیر خارجه سعودی در این بیانیه گفت ریاض « بر حق کامل خود در زمینه دفاع از خاک، شهروندان و افراد مقیم در این کشور در مقابل حملات سازماندهی‌شده‌ای که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران علیه مناطق مسکونی و تاسیسات مهم صورت گرفته و نه تنها ثروت‌های ملی سعودی بلکه شریان اقتصاد جهانی و همچنین امنیت انرژی جهان و آبراه‌های بین‌المللی را هدف قرار داده، تاکید می‌کند».

بن فرحان افزود: سعودی مخالفت کامل خود با دخالت‌های ایران در منطقه و یمن را اعلام می‌دارد زیرا که ایران با حمایت از حوثی‌ها و قاچاق موشک و تسلیحات و ارسال کارشناس برای آنها، سبب اصلی طولانی‌تر شدن بحران یمن و نقض قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت شده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید