گزارشگران بدون مرز: در آستانه نوروز روزنامه‌نگاران ایرانی آزاد شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان «گزارشگران بدون مرز» در تازه‌ترین گزارش‌ خود اعلام کرد که 21 زن و مرد روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار نوروز 1400 را باید در پشت میله‌های زندان‌های جمهوری اسلامی ایران و به دور از خانواده‌های خود سپری کنند.

این سازمان با تصریح بر اینکه «جمهوری اسلامی ایران همچنان یکی از بزرگ‌ترین زندان‌های جهان برای روزنامه‌نگاران ‌است»، از مقامات ایران خواست همه روزنامه‌نگاران زندانی را به مناسبت آغاز سال نو آزاد کنند.

Advertisement

در گزارش این سازمان تاکید شده که «تنها جرم این افراد انجام وظیفه اطلاع‌رسانی است.»

در این گزارش عنوان شده «ایران در آستانه‌ی سال نو 1400 است و در همین زمان 21 زن و مرد روزنامه‌نگار و شهروند-خبرنگار نوروز را باید در پشت میله‌های زندان و بدور از خانواده های خود سپری کنند.»

این سازمان که مقر آن در پاریس است در ادامه گزارش خود می‌افزاید «سال گذشته مقامات دستگاه قضایی مدعی شده بودند که ده‌ هزار زندانی را به مناسبت نوروز عفو کرده‌اند.» اما امسال و تا این روز هیچ‌کدام از زندانیان به گفته‌ی رژیم «امنیتی» از این میان روزنامه‌نگاران زندانی از این «عفو» و آزادی بهره‌مند نشده‌اند.

رضا معینی مسئول دفتر ایران و افغانستان «RSF» در این باره می‌گوید: «گزارش‌گر ويژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، جاوید رحمان در آخرین گزارش خود بار دیگر تایید کرد که ایران یکی از بدترین کشورها در عرصه سرکوب آزادی اطلاع رسانی است. 21 روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار در ایران محروم از حقوق ابتدایی خود، خودسرانه بازداشت و در دادگاه‌های ناعادلانه به حکم‌های سنگین محکوم شده‌اند. آزداشان کنید تا بتوانند در این روزهای دشوار در کنار خانواده‌های خود که هیچ‌گاه نمی بایست از آن‌ها دور می‌شدند، نوروز را جشن گیرند. »

سازمان «گزارش‌گران بدون مرز» تصریح می‌کند که «در جمهوری اسلامی سرکوب محدود به خود خبرنگاران نمی‌شود که خانواده‌های آن‌ها را در بر می‌گیرد. فزون بر فشارهای متداوال بازداشت یک عضو خانواده، اما این خانواده‌ها زیر فشارهای امنیتی نیز قرار می‌گیرند و گاه نیز بازداشت می‌شوند. در روزهای آخر این سال، حکم فرنگیس مظلوم مادر سهیل عربی عکاس و شهروند خبرنگار زندانی و برنده جایزه شهروند خبرنگار 2017 که در تیرماه به 18 ماه زندان محکوم شده بود و حکم 8 سال زندان علیرضا علی‌نژاد برادر روزنامه نگار تبعیدی مسیح علینژاد از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شدند. گزارش‌گران بدون مرز (RSF) آزارگری قضایی و باج‌خواهی مقامات ایران علیه خانواده‌های روزنامه‌نگاران را محکوم کرده است.»

گفتنی است جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات 2020 گزارش‌گران بدون مرز «از میان 180 کشور جهان در رده 173 قرار دارد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید