کنگره آمریکا خواستار پیگرد قانونی و افشای لابی‌های جمهوری اسلامی در ایالات متحده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یووت هرل، نماینده ایالت نیومکزیکو و هشت نفر از همکارانش در نامه‌ای به وزارت دادگستری، خواستار پیگرد قانونی و افشاگری علیه لابی‌های جمهوری اسلامی در آمریکا شدند.

به گفته این نماینده و 8 تن از همکارانش این لابی‌ها به طور مخفیانه در حمایت از «رژیم دینی» تهران برای تأثیرگذاری بر سیاست دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و مردم این کشور به طور گسترده‌ای در داخل ایالات متحده فعالیت می‌کنند.

این نماینده گفت: «رژیم ایران همچنان یکی از بزرگترین تهدیدهای ایالات متحده در منطقه است. این بسیار مهم است که مطمئن شویم جلوی استفاده نادرست ایران از اموال خود برای تأثیرگذاری بر سیاستمداران و رهبران اندیشه در دولت گرفته شود.»

او افزود:«هر گونه عقب‌نشینی یا نشان دادن ضعف در برابر رژیم تهران از سوی واشینگتن به تهدید علیه امنیت ملی آمریکا منجر خواهد شد، به همین دلیل من و همكارانم این نامه را برای حفاظت از امنیت ملی آمریکا و فشار بر تهران برای پاسخگویی به دادگستری ارسال کردیم.»

این هشدار«هرل» پس از دستگیری «لوولا افراسیابی» (کاوه لطف الله افراسیابی) کارشناس سیاسی در ایالت ماساچوست ایالات متحده که در ماه ژانویه از سوی دادگاه فدرال به اتهام اقدام علیه امنیت ملی آمریکا و جاسوسی برای رژیم ایران، داده شد.

آرشیوی پرچم  ایران و آمریکا
آرشیوی پرچم ایران و آمریکا

محققان دادگاه فدرال می‌گویند افراسیابی در مصاحبه‌ها و نوشته‌های خود در رسانه‌ها، از جمله نوشتن دو مقاله در نیویورک تایمز، خود را به عنوان یک متخصص مستقل ایرانی معرفی کرده بود، در حالی که مقامات دادگاه فدارال می‌گویند مدارکی در دست دارند که او از تهران پول دریافت می‌کرد تا برای رژیم جمهوری اسلامی تبلیغ کند.

محققان فاش كردند كه افراسیابی از طریق هیئت دیپلماسی ایران در سازمان ملل متحد به عنوان یک مامور مخفی حدود 265 هزار دلار دریافت كرده است.
دادگاه فدرال می‌گوید او برای تبلیغات خود برای رژیم ایران پول دریافت می‌کرد. افراسیابی اکنون به اتهام اقدامات خلاف قانون ایالات متحده و نقض «قانون ثبت نمایندگان خارجی» (FARA) متهم شده است.

افراسیابی و ظریف
افراسیابی و ظریف

این نماینده و امضا کنندگان نامه ارسالی به دادگستری از دولت بایدن خواستند تا با ایجاد کارگروه ویژه برای شناسایی، رهگیری و دستگیری سایر اتباع ایرانی که قانون« FARA» را نقض می‌کنند، اقدام و با ایجاد لیستی از تخلفات احتمالی آنها و ایجاد یک واحد تحقیق ویژه در FBI بر فعالیت گروه‎ها، موسسات خیریه و اتاق‌های فکر جمهوری اسلامی ایران در آمریکا، تمرکز و عملیات نفوذ رژیم ایران را، متوقف کنند.

هرل گفت: «ایران دارای سیستمی است که برای تأثیرگذاری بر روند سیاسی و حتی سیاستمداران به نفع خود و برای آسیب زدن به منافع ما تلاش می‌کند نباید تهدید ایران را نادیده بگیریم. مواضع ما در قبال رژیم تهران باید شدید باشد.»

در همین حال برایان ای لایب، مدیر اجرایی سازمان «آمریکایی‌های مدافع آزادی»، گفت: «از پیام نمایندگان کنگره که سیگنال شدیدی داده است خوشحالیم. این پیام نشان می‌دهد که قانون‌گذاران آمریکایی در قبال لابی‌های رژیم که به طور غیرقانونی در خاک آمریکا به نفع جمهوری اسلامی کار می‌کنند، دست بسته نخواهند ماند.»

لایب افزود:«رژیم ایران به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای تحت فشار قرار دادن دولت بایدن برای پیوستن به توافق هسته‌ای 2015 با ایران، کاهش تحریم‌ها و کاهش سیاست فشار حداکثری آمریکا در قبال تهران، عملیات نفوذ خود را تشدید کرده است.»

لایب در گفت‌وگو با فاکس نیوز افزود:«هدف نهایی لابی‌های ایران خنثی کردن فشارهای ایالات متحده علیه رژیم تهران است. لابی رژیم جمهوری اسلامی از طریق تفرقه‌اندازی در داخل آمریکا و ایجاد فضای سوء‌ظن و کینه میان آمریکایی‌ها و همچنین تهدیدهای ضمنی و صریح آمریکایی‌های ایرانی‌تبار مخالف رژیم، به رژیم تهران خدمت می‌کند. سلاح و ابزار اصلی رژیم ایران عملیات تروریستی و تاکتیکی که آنها ترجیح می‌دهند، ترور و قتل مخالفان است. لابی‌های رژیم سابقه طولانی در ترور ایرانیان آمریکایی مخالف رژیم دارند.»

او افزود: «ما اطمینان داریم که اگر تحقیقات رسمی انجام شود، عوامل جاسوسی و دست نشاندگان بیشتری از رژیم ایران شناسایی خواهند شد. ما انتظار داریم اقدامات مقتضی از پیگرد قانونی تا اخراج و لغو اقامت دائم یا وضعیت تابعیت این افراد انجام شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید