کاهش 28 درصدی آب ورودی به مخازن سدهای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون آب و آبفای وزارت نیروی ایران، یکشنبه 1 فروردین 1400، از کاهش 28 درصدی آب ورودی به مخازن سدهای کشور خبر داد.

وی در گفت وگو با «ایرنا»، خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: «حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر1399 تا انتهای شهریور1400) تا 29 اسفند به 28 میلیارد و 62 میلیون متر مکعب رسید.»

وی ادامه داد: «حجم آب موجود در سدهای کشور درحالی به این رقم رسیده که پارسال در همین بازه زمانی 31 میلیارد و 17 میلیون مترمکعب آب در مخازن سدها موجود بوده که نشان از کاهش 8 درصدی دارد.»

تقی‌زاده خامسی گفت: «پارسال کل ورودی آب به مخازن سدهای کشور 24 میلیارد و 31 میلیون مترمکعب بود که نشان از کاهش 28 درصدی دارد.»

ایران در چند سال اخیر شاهد یک دوره خشکسالی پیوسته بوده است.

ایجاد صنایع مصرف‌کننده آب مانند صنایع فولاد در فلات مرکزی ایران باعث انتقال آب از حوضه‌های آبریز کشور به ویژه حوضه جنوب غرب (حوضه آبریز رودخانه کارون) به آن مناطق شده است.

پروژه‌های انتقال آب در سال‌های اخیر به افزایش روند سدسازی در کشور و تشدید خشکسالی در مناطق پایین دست این سدها نیز انجامیده است.

این پروژه‌های حکومتی ضمن شکل‌گیری «مافیای آب» در ایران، به گسترش نارضایتی‌های اجتماعی تحت عنوان اعتراضات زیست‌محیطی نیز منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید