خامنه‌ای: فشار حداکثری شکست خورد؛ برای مذاکره عجله‌ای نداریم

خامنه‌ای می‌گوید رئیس‌جمهوری در ایران «تدارکات‌چی» نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنرانی خود روز یکشنبه، به مناسبت آغاز سال 1400 شمسی، با ادعای اینکه «فشار حداکثری شکست خورد» گفته « برای مذاکره عجله‌ای نداریم».

خامنه‌ای درباره انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو در ایران گفته: «از اهمیت بالایی برخوردار است هم از جنبه داخلی که باعث نوسازی و تازه نفس شدن دولت می شود و هم از جنبه خارجی که باعث اقتدار ملی می شود».

رئیس‌جمهوری «تدارکات‌چی»

او همچنین با انتقاد از افرادی که مقام ریاست جمهوری را «تدارکات‌چی» می نامند، گفت: «این که بعضی‌ها میگویند رئیس ‌جمهور اختیاراتی ندارد یا رئیس جمهور تدارکات‌چی است، اینها همه‌اش خلاف واقع است. یا از روی بی‌مسئولیتی گفته می‌شود یا از روی بی‌اطلاعی یا خدای نکرده غرض‌ورزی در کار است.»
این سخنان رهبر جمهوری اسلامی ایران پاسخی به انتقاد برخی اصلاح‌طلبان بود که در دوران ریاست محمد خاتمی، رئیس جمهوری در ایران را در مقابل قدرت و نفوذ رهبر بی‌اختیار و بدون تاثیرگذاری می‌دانستند.
بسیاری از ناظران معتقدند خامنه‌ای با تاکید بر انتخابات در سخنرانی‌های اخیر می‌کوشد ایده «دولت جوان انقلابی» خویش را از طریق ورود نظامیان وابسته به نهادهای تحت نظر خود عملی کند.

سعید محمد
سعید محمد

کاهش سن نامزدهای ریاست جمهوری و رفع ممنوعیت نامزدی نظامیان در قانون اخیر انتخابات ریاست جمهوری که به تأیید شورای نگهبان هم رسید، از سویی مفهوم «رجل سیاسی» که بسیاری بر اساس آن رد صلاحیت می‌شدند را بلا موضوع کرده و از سویی دیگر فضای انتخاباتی را برای حضور پاسداران کم سن و سالی چون سعید محمد، در راستای ایده «دولت جوان انقلابی» مورد نظر علی خامنه‌ای مهیا می‌کند.

رویای «جهش تولید»

او در رابطه با تولید و شرایط کسب و کار در کشور، علیرغم اذعان به اینکه «در سال 99 آنچه را که هدف بود و جهش تولید نامیده شده بود کامل صورت نگرفت» ادعا کرده «در بخش‌های مهمی تولید پیشرفت پیدا کرد».
پیشتر مرکز آمار ایران رشد اقتصادی کشور در سال گذشته را 0.2 درصد اعلام کرده و آمارهای بانک جهانی رشد اقتصادی ایران را منفی 3.7 درصد محاسبه کرده بود.
طبق آمار رسمی خط فقر در ایران بین هشت تا ده میلیون تومان است. اما حداقل حقوقی که برای کارگران به عنوان موتور محرکه تولید درسال 1400 تعیین شده حدود دو میلیون و 650 هزار تومان است. برآورد شده که حتی با دو برابر شدن مجموع حقوق و مزایا، کارگران درسال 1400 همچنان زیر خط فقر خواهند ماند.
با وجود این، رهبر جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود ادعا کرد که اقتصاد ایران در رتبه هجدهم جهان ایستاده است.
این در حالی است که بنا به گزارشات بانک جهانی، اقتصاد ایران طی سه سال گذشته میلادی 16.5 درصد کوچکتر شده است.
به نوبه خود صندوق بین‌المللی پول طی گزارشی گفته که در سال 1399 نسبت به سال قبل از آن اقتصاد ایران 5 درصد کوچک‌تر شدهاست.

فقر در ایران
فقر در ایران

دولت «تازه‌نفس» مورد نظر

خامنه‌ای، روز شنبه هم در پیامش به‌مناسبت آغاز سال 1400 هجری شمسی، درباره انتخابات ریاست جمهوری پیش رو گفته بود « مدیریتهای جدید و احتمالاً تازه‌نفس و با انگیزه‌های قوی» روی کار خواهد آمد.

او قبلا از «دولت جوان حزب‌اللهی» در انتخابات پیش رو سخن گفته بود و نهادهای وابسته به وی مثل روزنامه «کیهان» و «شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور» و غیره، بر این برنامه از طریق نوشتن مقاله وانتشار بولتن‌های خبری طی یک‌سال گذشته حکایت از آن دارد که خامنه‌ای در حال اعلام یک برنامه سیاسی برای دولت‌سازی و جهت‌دهی به رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری سال 1400 است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید