برگزاری نشست آنلاین اتحادیه اروپا در گرماگرم «نبرد واکسن‌ها»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی رئیس شورای اروپا، روز یکشنبه 21 مارس 2021، اعلام کرد اجلاس آنلاین اتحادیه اروپا در روزهای پنجشنبه و جمعه آینده در بروکسل برگزار خواهد شد.

باریند لتس، سخنگوی رئیس شورای اروپا، در توئیتی توضیح داد که چارلز میشل «به دنبال افزایش ابتلا به کرونا در کشورهای عضو»، این تصمیم را گرفته است.

با افزایش شمار مبتلایان، اعمال تدابیر قرنطینه در کشورهای اتحادیه، ضرورت بیشتری پیدا کرده است؛ بویژه که انگلا مرکل، صدراعظم آلمان اعلام داشت، تمدید مقررات قرنطینه تا آوریل آینده، ضروری است.

در این اجلاس چندین موضوع حساس از جمله وخیم شدن روابط با روسیه و ترکیه، هرج و مرج در واکنش اتحادیه اروپا به بحران همه‌گیری کرونا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این در حالی است که اتحادیه اروپا شرکت آسترازنکا را تهدید کرد که واکسن لازم را در مقادیر توافق شده تهیه کند و در صورت برآورده نشدن این خواسته، صادرات این شرکت از کشورهای اروپایی که واکسن در آن‌ها تولید شده، ممنوع خواهد شد.

دیپلمات‌های اروپایی گزارش دادند که هفته گذشته، رهبران اروپا از میشل خواستند که حضور شخصی در این اجلاس را لغو کند.

رئیس شورای اروپا امیدوار بود که بتواند با تقویت اقدامات بهداشتی، مجبور به استفاده از خدمات آنلاین برای برگزاری نشست نشود.

رهبران اروپا از ابتدای شیوع بیماری به‌ویژه پس از اجلاس طولانی چهار روزه در جولای گذشته برای تصویب طرح بهبود اقتصادی به ارزش 750 میلیارد یورو برای کشورهای اتحادیه اروپا، به ندرت در نشست‌های رو در رو شرکت کرده‌اند.

برخی از دیپلمات‌ها از برگزاری نشست‌های آنلاین رهبران اروپا انتقاد کرده و بر این باورند که در این شکل از گفت‌وگو نمی‌توان به شکل درستی به مسائل حساس پرداخت.

قرار است جلسه آینده با حضور شخصی رهبران اروپایی در تاریخ 8 مه در پورتو در کشور پرتغال برگزار شود.

شایان ذکر است که روسیه با هشدار نسبت به سیاسی کردن موضوع تولید واکسن «اسپوتنیک وی» از سوی شماری از شرکت‌های اروپایی، وارد خط بحران واکسن‌ها در اروپا شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید