ژن مسئول «بلندی قد» زرافه برای درمان بیماری‌های قلبی مفید است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در مطالعه‌ای که اخیراً در در مجله «ساینس ادونس» منتشر گردید پژوهشگران توضیح دادند که چگونه یکی از ژن‌هایی مسئول قد بلند زرافه‌ها، می‌تواند به ساخت درمانی برای بیماری‌های قلبی و سایر بیماری‌های مزمن کمک کند.

می‌دانیم که زرافه‌های نر بالغ می‌توانند قدی تا 6 متر داشته باشند که آن‌ها را تبدیل به بلند قدترین پستانداران زمین ساخته و این ساختار بدنی به آن‌ها امکان می‌دهد تا غذا پیدا کرده و متوجه حضور شکارچی‌ها شوند اما اکنون روشن شده که این ویژگی می‌تواند به انسان‌ها نیز کمک کند.

در این مقاله، محققان آکادمی علوم چین در مرکز تکامل حیوانات و ژنتیک ادعا می‌کنند که ژن «اف.جی.اف.آر. ال1» ممکن است ژنی چندنمودی باشد به این معنا که این ژن، صفاتی به نظر ناهمگون بروز می‌دهد.

چنگ چیو کی از نویسندگان این مقاله در مصاحبه‌ای با تارنمای «اینورس» توضیح داده که ماهیت چندنمودی این ژن در زرافه‌ها می‌تواند تا حدودی مسئول قد بلند در تکامل در حیوانات باشد. این ژن می‌تواند به آن‌ها در کاهش فشار خون کمک کرده و باعث کاهش بیماری‌های قلبی عروقی شود.

در این مطالعه محققان نقشهٔ ژنوم زرافه را با سایر نشخوارکنندگانی مثل گاو و اُکاپی (زرافهٔ گردن کوتاه) مقایسه کردند. پس از مطالعه جهش‌های خاص زرافه، نوعی از ژن «اف.جی.اف.آر. ال1» را که در زرافه پیدا کرده بودند به موش‌ها تزریق کردند.

ژن «اف.جی.اف.آر. ال1»
ژن «اف.جی.اف.آر. ال1»

به عنوان بخشی از این بررسی در هردو گروه از موش‌هایی که این ژن را دریافت کرده بودند و آن دسته که نکرده بودند، فشار خون بالا ایجاد شد و یافته‌ها نشان داد که آن دسته‌ای که نوعی از «اف.جی.اف.آر. ال1» را دریافت کرده بودند، نسبت به گروه دیگر سالم‌تر ماندند.

دسته دارای ژن زرافه، کمتر دچار بیماری قلبی عروقی و آسیب بافتی شدند و استخوان‌های متراکم‌تری نیز در آن‌ها ایجاد شد.

محققان در مقاله خود نوشتند: این نتایج، نگرشی را بر اساس ژنتیکی آناتومی زرافه‌ها و سازگاری‌های مرتبط با آن ایجاد می‌کند که می‌تواند به درمان بیماری‌های قلبی عروقی و فشارخون در انسان‌ها کمک کند.

چیو در مصاحبه‌ای گفت: ما باید در نظر داشته باشیم که این اثرات ممکن است در گونه‌های مختلف متفاوت باشد، بنابراین پیش از آن که آن را در مورد انسان‌ها به کار بریم، باید تحقیقات بیشتری انجام دهیم.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید