اخراج بیش از 50 نیروی عرب در شرکت فولاد اهواز در آستانه سال نو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک رسانه محلی در اهواز، از اخراج بیش از 50 نیروی عرب در شرکت فولاد اهواز در آستانه سال نو خبر داد.

پایگاه خبری «عصر ما»، شنبه 20 مارس 2021، گزارش داد که در آستانه سال نو شمسی، حدود 82 کارگر از بخش‌های مختلف صنایع فولاد، اخراج شدند که بیش از 50 نفر آنها عرب‌های ساکن کوت عبدالله، قلعه‌چنان و محلات محروم اهواز بودند.

لازم به یادآوری است که شرکت فولاد اهواز دو سال پیش در پی اعتراضات گسترده‌ کارگران این شرکت، با چالش جدی مواجه شده بود. اعتراضاتی که به کف خیابان‌های اهواز هم رسید. در جریان این اعتراضات، چندین تن از کارگران بازداشت شدند. کارگران اهوازی چندین هفته متوالی دست به اعتراض و اعتصاب زدند که بازداشت ده‌ها نفر از آن‌ها را در پی داشت. عدم پرداخت حقوق و معوقات و برخی مطالبات صنفی دیگر علت این اعتراضات بود.

گفتنی است، اخراج کارگران فولاد اهواز در آستانه سال نو شمسی در حالی صورت گرفته که عرب‌های اهواز و کوت عبدالله بارها نسبت به استخدام غیربومی‌ها و سهم ناچیز عرب‌ها در استخدام که نیروی بومی به شمار می‌آیند، اعتراض کرده بودند.

اگرچه تاکنون گزارش‌های مستند و انتقادی بسیاری در رسانه‌های داخلی ایران درباره استخدام غیربومی‌ها و بیکاری بومی‌ها منتشر و وعده‌های بسیاری درباره حال این معضل داده شده اما تاکنون این روند به شکل‌های مختلف ادامه دارد.

عبدالنبی موسوی‌فرد، امام جمعه اهواز نیز در همین رابطه ضمن هشدار درباره بیکاری گسترده در اهواز آن را یکی از عوامل آسیب‌های اجتماعی عنوان کرده بود و خواستار جلوگیری از به کارگیری نیروهای غیربومی در خوزستان شده بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری «ایرنا»، 13 سپتامبر 2019، او در این‌باره گفت: «اشتغال جوانان خوزستانی نیاز به تحمیل هزینه‌های اضافه به دولت نیز ندارد.»

بر اساس گزارش «ایران اکونومیست»، در 12 ژانویه 2021، در بین استان‌های ایران، خوزستان با نرخ بیکاری 14.9 درصد دومین استان دارای بیشترین نرخ بیکاری در ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size