کانادا: امکان ارجاع پرونده هواپیمای اوکراینی به دادگاه جهانی

خانوده‌های قربانیان گزارش نهایی را «ادامه‌ی دروغ‌پراکنی‌» توصیف کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در پاسخ به گزارش نهایی هواپیمایی کشوری ایران درباره هواپیمای اوکراینی که در ژانویه سال گذشته با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد، عمر الغبرا، وزیر راه و ترابری کانادا، اظهار داشت: «انتظار می‌رفت که این گزارش ناقص باشد و نظام ایران، بسیاری از پرسش‌ها را نادیده بگیرد. اگرچه امید داشتیم که وضع این‌گونه نباشد، اما اقدام ایران در انتشار چنین گزارشی، تعجب آور نیست.»
الغبرا روز جمعه 19 مارس 2021، در مصاحبه اختصاصی با «ایران اینترنشنال» با تأکید بر این که همه گزینه‌ها از جمله مراجعه به دیوان بین‌المللی عدالت و شورای امنیت سازمان ملل برای واداشتن ایران به پاسخگویی در سانحه‌‌ هواپیمای اوکراینی روی میز هستند، افزود: «ما شفافیت و عدالت را محقق خواهیم ساخت.»

سقوط هواپیمای اوکراینی
سقوط هواپیمای اوکراینی

شفافیت و عدالت

او گفت: «گزارش‌های کانادا در مورد این فاجعه در حال تکمیل نهایی است و ما همانطور که به خانواده قربانیان قول داده بودیم، با کمک تیم‌های بین‌المللی، شفافیت و عدالت را محقق خواهیم کرد.»
وزیر راه و ترابری کانادا اظهار داشت «اکنون باید با جامعه جهانی همکاری کنیم تا ایران دریابد که این گزارش غیر قابل قبول و ناکافی است. ما خواهان پاسخگویی شفاف، مسئولیت پذیری و تحقق عدالت هستیم.»
به گفته او، نظام ایران حتی در گزارش نهایی خود در مورد هدف قرار دادن هواپیمای اوکراینی، از پاسخگویی در مورد دلایل هدف قرار دادن این هواپیما، خودداری می‌کند.

خانواده‌های قربانیان
خانواده‌های قربانیان

عدم شفافیت ایران

الغبرا تأکید کرد که ایران ملزم به پاسخگویی به همه این پرسش‌ها است و رالف گودل، مشاور ویژه نخست وزیر کانادا، لیستی جامع و طولانی از فکت‌ها را تهیه کرده و تهران به بیشتر این موارد یا فی‌الواقع به هیچ یک از پرسش‌ها، پاسخی نداده است.
او ادامه داد: «ما همچنان در انتظار پاسخ ایران به این موارد هستیم و برای رسیدن به این منظور همه گزینه‌ها روی میز است که شامل مراجعه به دادگاه عدالت جهانی، شورای امنیت سازمان ملل و سازمان هواپیمایی غیر نظامی بین المللی است.
با گذشت بیش از یک سال از شلیک دو موشک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراین، سازمان هواپیمایی ایران، گزارش نهایی خود را چهارشنبه گذشته صادر و در این گزارش کماکان اپراتور یگان پدافند هوایی را مسئول پرتاب این دو موشک قلمداد کرده است.

تجمع خانواده‌های قربانیان روبه روی دادسرای نظامی
تجمع خانواده‌های قربانیان روبه روی دادسرای نظامی

کتمان حقایق

کانادا و اوکراین چهارشنبه گذشته، گزارش نهایی رژیم ایران در مورد سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی را تلاشی برای کتمان حقیقت توصیف کردند.
شایان ذکر است که واحد موشکی سپاه پاسداران، هواپیمای اوکراینی را در 8 ژانویه 2020، با شلیک دو موشک سرنگون کرد و باعث کشته شدن تمام 176 سرنشین آن شد.
چند روز پس از سرنگونی هواپیما‌ی اوکراینی، گرچه سپاه پاسداران زیر فشار جامعه جهانی اعتراف كرد كه اين هواپيما با موشك‌های سپاه سرنگون شده است، اما با شانه‌ خالی کردن از پذیرش مسئولیت این فاجعه، علت اين شلیک‌ها را «خطاي انساني» عنوان كرد.

بیانیه انجمن خانواده‌های جان‌باختگان

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752 در بیانیه‌ای قویا ادعاهای مندرج در گزارش نهایی جمهوری اسلامی ایران را رد کردند. گزارشی که چیزی بیش از ادعاهای ساختگی در ادامه‌ی دروغ‌پراکنی‌های سابق مقامات نظام نیست.

این انجمن، محتوای این گزارش را مانند گزارش‌های پیشین حاوی تناقضات و نارسایی‌های فاحشی توصیف کرده‌اند که حتی در توجیه ادعاهای توخالی جمهوری اسلامی هم ناتوان است. با اطلاعاتی که در این گزارش ارائه شده است خانواده‌های جانباختگان به هیچ عنوان ادعاهای جمهوری اسلامی مبنی بر خطای انسانی در شلیک به پرواز PS752 را نمی‌پذیرند.

خانواده‌های جانباختگان متذکر شده‌اند که شواهد موجود و تناقض‌هایی که در ادعاهای جمهوری اسلامی وجود دارند این موضوع را ثابت می‌کند که پرواز PS752 عمدا سرنگون شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید