محمد خاتمی از کنشگران سیاسی خواست از مردم «عذرخواهی کنند»

خاتمی اخیرا در نامه‌‌ای به خامنه‌ای تاکید کرده هیچگاه علیه رهبری نبوده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد خاتمی، رئیس جمهوری اسبق ایران، در تازه‌ترین سخنانش به مناسبت فرا رسیدن نوروز، از همه «کنشگران سیاسی»، خواست از مردم «عذرخواهی کنند». او گفت ترجیح می‌دهد به جای تبریک به مردم، «به خاطر رنج‌ها و ملال‌هایی که داشته‌اند» با آنها «همدردی و همراهی» ‌کند.

خاتمی در پیام نوروزی خود تصریح کرد: «همه کنشگران سیاسی، چه آنهایی که در قدرت هستند، چه آنهایی که در قدرت نیستند، چه آنهایی که دارای قدرت و اختیارات فراوان هستند و مسؤولیت ندارند یا احساس مسؤولیت نمی‌کنند همه باید از این ملت عذرخواهی کنند.»

رئیس دولت‌های اصلاح‌طلب هفتم و هشتم جمهوری اسلامی، در ادامه گفت: «من نیز گرچه کاره‌ای نیستم ولی به نوبهٔ خود از کاستی‌ها و کمبودهایی که در کارم بوده است و از کارهایی که نکرده‌ام و می‌توانسته‌ام یا می‌بایست انجام بدهم و انجام نداده‌ام صمیمانه از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم.»

محمد خاتمی با تاکید بر مثبت بودن «برجام» در «دو سال آخر دولت اول حسن روحانی» گفت:‌ «اگر (برجام) ادامه می‌یافت ما وضعیت بسیار بهتری از امروز داشتیم.» او با تاکید بر اجرای تعهدات برجام و «برداشته شدن تحریم‌های ثانویه» توسط دولتهای غربی، گفت:‌ «در ایران نیز باید بدون عصبانیت با موضوع برخورد کرد.»

خاتمی اخیرا در نامه‌ ۳۷ صفحه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به سوابق انقلابی خود و خانواده‌اش تاکید کرده بود که او «هیچگاه علیه انقلاب و رهبری و حاکمیت» نبوده است.
خاتمی از خامنه‌ای خواسته بود که «مشکلات سخت» مانند بحث «جانشینی» و «فک حصر رهبران جنبش سبز» باید در دوران رهبری خامنه‌ای و زمان حیات او حل شود. چرا که پس از مرگ وی و با نظر به شکاف‌های درون حاکمیت و نبود یک شخصیت جامع الاطراف بعید است رهبر بعدی بتواند راه حل مناسبی برای این دسته از مشکلات داخلی پیدا کند.
محمد خاتمی در سالهای اخیر نقش تعیین‌کننده‌ای در پیروزی نامزد مورد حمایت اصلاح طلبان یعنی حسن روحانی، رئیس جمهوری فعلی ایران داشت. اما با کاسته شدن محبوبیت روحانی و انتقادات گسترده به دولت و عملکرد او و افزایش نارضایتی‌ها در ایران، خاتمی گفته بود که در انتخابات آینده، توانایی اثرگذاری بر افکار عمومی نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید