چرا برند ایتالیایی عبای حسن روحانی جنجال‌آفرین شد؟

انتقاد کاربران شبکه‌ای اجتماعی از رفتاردوگانه مقامات ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی، در آخرین جلسه هیات دولت در سال 1399، عبایی با برچسب ساخت ایتالیا پوشیده بود که مورد توجه رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت و اغلب آنان از رفتاردوگانه مقامات ایران و تناقضش با شعارهایی مثل «اقتصاد مقاومتی» انتقاد کردند.
در حاشیه آخرین جلسه هیات دولت، در روز 27 اسفند99، تصویری از عبای حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، منتشر شد که نشان می‌دهد این لباس از پارچه ایتالیایی دوخته شده است.
خبرگزاری اصولگرای «دانشجو»، که این تصویر را از حاشیه آخرین جلسه هیات دولت در سال ۹۹ با عنوان «پارچه ایتالیایی قبای آقای رئیس‌جمهور!» منتشر کرده که بازتاب فراوانی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.
به نظر می‌رسد انتشار این عکس، بیشتر انتقادات اصولگرایان علیه حسن روحانی را به همراه داشته است. خبرگزاری «دانشجو» در توضیح این عکس نوشت: «تصویر نشان می‌دهد این قبا از پارچه ایتالیایی دوخته شده است. این در حالی است که رهبر انقلاب همواره بر حمایت از تولید داخل اصرار داشته و از مسئولان خواسته‌اند راه را برای تولیدکنندگان داخلی هموار کنند و همچنین ایشان حتی از ماسک تولید داخل استفاده می‌کنند».
ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان و عضو هیات رئیسه مجلس نیز به مارک قبای حسن روحانی در جلسه هیات دولت واکنش نشان داد. وی در این‌باره نوشت: «جناب روحانی ‎برند ایتالیایی قبای شما یعنی نفی ساده زیستی روحانیت وتقابل با حمایت ازتولیدملی. حداقل حرمت مصوبه هیات وزیران خود را نگه دارید، مگرتصویب نکردید واردات جنس خارجی دارای مشابه داخلی ممنوع است؟ اگر ‎فراکسیون کارآفرینان قسم حضرت عباس را باور کند با دم خروس که بیرون زده چه کند؟»
حمید رسایی، از اصولگرایان تند رو و از منتقدین سرسخت روحانی نیز در توییتی عکس قبای او را بازنشر کرده و نوشت: «تعجب می‌کنم از کسانی که به آرم Made in Italy لباس طرف گیر داده‌اند، وقتی Made in England سال‌هاست، کشور را قفل کرده».
تنها حسام الدین آشنا، مشاور حقوقی حسن روحانی، با نوشتن توییتی: «عبای ایرانی بهاره سراغ دارید؟» در مقام دفاع از روحانی برآمده است.


انتشار این عکس واکنش کاربران توییتر را نیز به همراه داشته است. برخی از این کاربران روحانی را به «نقاق و دو رویی» متهم کرده و یادآور شدند که سردمداران نظام جمهوری اسلامی همیشه مردم را به صرف جویی و استفاده از تولیدات داخلی تشویق می‌کنند اما خودشان از بهترین برندهای خارجی بهره می‌برند. کاربری در این خصوص نوشته است: «برگزاری جلسهٔ هیئت دولت فداکار ‌و‌ زحمت‌کش در زیر باران با شوی حمایت از «تولید ملّی» در پایان سال «جهش تولید» با پارچه ایتالیایی قبای حسن روحانی».
«آموزشكده جامعه مدنى توانا» در توییتی به پوچی شعارهای مسؤولین اشاره کرده ونوشت: «اینهمه حرف از حمایت از تولید داخلی می‌زنند اما عبای روحانیت خودشان هم ساخت ایتالیا است».
حسین دهباشی، مستندساز نیز به واکنش کاربران به قبای روحانی توجه کرده و نوشت: «ارزشی‌ها به عبایِ ساخت ایتالیای رئیس جمهور گیر داده‌اند و اصلاح‌طلبان به عبای انگلیسی یا چینی طرف مقابل. این‌وسط امّا یاد «چیت ری» به‌خیر که با ده‌ها سال صادرات و هزاران کارگر متخصص، فخر صنعت نساجی ایران و از بهترین پارچه‌بافی‌های منطقه بود و ورشکست و تعطیل و زباله‌دانی و تخریب شد».

پیش از این نیز برند کفش محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و نیز اتومبیل ضد گلوله علی خامنه‌ای به سوژه‌ای در جهت افشا نمودن نفاق سران نظام و دستگاه پروپاگاندایش و پوچی شعارهایی که دائما سر می‌دهند، شده بود.

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید