واکنش کرملین به تنش‌های لفظی واشینگتن: آماده بدترین شرایط نیز هستیم

در پی قاتل خواندن پوتین توسط بایدن، تنش کلامی بالا گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از آنکه جو بایدن رئیس جمهوری آمریكا، ولادیمیر پوتین همتای روسی خود را «قاتل» خواند و قول داد که او هزینه دخالت در انتخابات آمریكا را پرداخت خواهد کرد، كرملین جمعه 19 مارس 2021 گفت كه پیشنهاد پوتین برای مذاکرات مستقیم از طریق اینترنت با رئیس جمهوری آمریكا، همچنان پابرجاست.
کرملین با اشاره به اینکه روسیه از کانال‌های دیپلماتیک برای ارائه گزینه‌های برپایی مناسبتی برای ملاقات پوتین و بایدن استفاده می‌کند، تاکید کرد که این کار می‌تواند در روز دوشنبه آینده یا در هر زمان مناسب برای بایدن، انجام شود.
کرملین در پاسخ به سوالی درباره این که آیا جنگ سرد جدیدی با ایالات متحده آغاز شده، اظهار داشت: «ما همیشه آرزوی بهترین‌ها را داریم اما برای بدترین شرایط نیز آماده می‌شویم.»
کرملین همچنین تأکید کرد که اظهارات رئیس جمهوری آمریکا در مورد همتای روسی خود را نمی توان نادیده گرفت.

درگیری لفظی شدید

طی دو روز گذشته، پس از آنکه بایدن، پوتین را قاتل خواند، شدت تنش کلامی میان مسکو و واشنگتن بالا گرفت. پوتین پنجشنبه 18 مارس 2021 در پاسخ به بایدن، تأکید کرد که مردم معمولاً دیگران همان گونه می‌نگرند که خود را می‌بینند.
پوتین گفت: «من روزهای کودکی خود را به یاد می آورم که می گفتیم: بی دلیل نیست که کسی نقصی در دیگران می‌بیند. این فقط یک سخن یا سرگرمی کودکانه نیست.» او گفت: «ما همیشه صفات خود را در دیگران یافته و فکر می‌کنیم که آنها حقیقتا مثل ما هستند و به همین دلیل به قضاوت کارهایشان می‌پردازیم.»
رئیس جمهوری روسیه گفت: «من آماده گفتگوهای علنی و رک با بایدن در روز جمعه یا دوشنبه آینده برای مذاکره پیرامون روابط دوجانبه و پرونده درگیری‌های منطقه‌ای هستم.»

چه پاسخی به او بدهم؟

پوتین با تأکید بر اینکه آمریکا و روسیه باید روابط خود را حفظ کنند، ادامه داد: «در مورد گفته‌های همکار آمریکایی‌ام، من چه پاسخی به او بدهم؟ به او خواهم گفت: سلامت باشید! برای او آرزوی سلامتی دارم.» او درعین حال تاکید داشت که این پاسخ را به قصد شوخی یا از روی تمسخر نگفته است.
رئیس جمهوری روسیه خاطر نشان کرد که «بسیاری از مردمان شریف و محترم در دولت آمریکا هستند که روسیه به آنها تکیه خواهد کرد.»
این درگیری‌های کلامی پس از موضع وزارت امنیت داخلی و داگستری ایالات متحده بود که اعلام كردند روسیه، زیرساخت‌های انتخابات اخیر آمریكا درسال 2020 را هدف قرار داده است.
جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، نیز چهارشنبه گذشته در مصاحبه ای با «ایه بی سی نیوز»، ولادیمیر پوتین همتای روسی خود را «قاتل» خوانده و تأکید کرد که او بهای دخالت در انتخابات ایالات متحده را پرداخت خواهد کرد.
بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا رئیس جمهوری روسیه را «قاتل» می‌داند، گفت: «بله، باور من این است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید