نيروهاى ايرانى در آثار تاریخی سوریه اسلحه و مهمات انبار مى‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ایران به تحکیم حضور خود در سوریه، به ویژه در کرانه غربی فرات از المیادین گرفته تا شهر استراتژیک آلبو کمال در مرز سوریه و عراق، ادامه می‌دهد.

دیدبان حقوق بشر سوریه، روز جمعه 19 مارس 2021، گزارش داد که شبه‌نظامیان طرفدار ایران در حال ذخیره‌سازی اسلحه و مهمات در قلعه باستانی «الرحبه» در نزدیکی شهر المیادین در حومه شرقی دیرالزور هستند.

از بیم حملات پیاپی

بر اساس همین گزارش، سازمان داعش اقدام به ذخیره‌سازی سلاح‌های خود در سرداب‌ها و محوطه این قلعه تاریخی کرده بود و شبه‌نظامیان وفادار به ایران نیز از بیم تکرار بمباران مواضع و زاغه‌های اسلحه و مهمات خود، همین رویکرد را در پیش گرفته‌اند. زیرا این قلعه، دارای مساحتی وسیع بوده و فوق‌العاده حفاظت شده است. این نحوه استفاده از این بنای تاریخی، تخلفی جدی و آشکار محسوب می‌شود و مسئولیت هرگونه صدمه و زیان وارده به این بنای تاریخی، بر عهده نظام ایران است.

شبه نئاميان وابسته به ايران ىر سوريه
شبه نئاميان وابسته به ايران ىر سوريه

نظام ایران نه تنها سرگرم دست‌اندازی به تاریخ سوریه است، بلکه شهروندان سوری نیز در معرض خطر بزرگی قرار دارند، زیرا شبه‌نظامیان وفادار به ایران، بخشی از اسلحه و مهمات خود را از بیم حملات احتمالی اسرائیل یا ائتلاف بین‌المللی در مناطق پرجمعیت غرب فرات، در المیادین و حومه آن یا آلبو کمال و حومه، انبار کرده‌اند.

قاچاق سلاح در پوشش میوه و سبزیجات

به گزارش روز پنجشنبه 18 مارس 2021 «دیدبان حقوق بشر سوریه»، مناطق زیر نفوذ رژیم اسد، شاهد وضعیت فاجعه‌بار معیشتی و فقر شدید هستند، فعالیت تجاری میان طرف‌های ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به تهران در عراق ادامه دارد.

بر اساس همین گزارش، گذرگاه‌های قانونی و غیرقانونی سوریه و عراق در غرب فرات، شاهد عبور و مرور روزانه کامیون‌های حامل سبزیجات، میوه و دیگر کالاهای تجاری هستند.

شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران غالبا در این خط تجاری فعال هستند تا محموله‌های اسلحه را در پوشش کامیون‌های سبزیجات و میوه به مناطق خود منتقل کنند.

نزدیک به 15 هزار پیکارجو

شایان ذکر است که کرانه باختری رود فرات در استان مرزی دیرالزور با عراق، اصلی‌ترین منطقه نفوذ نظام ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن در سوریه از جمله شبه‌نظامیان عراقی است.

شبه‌نظامیان طرفدار نظام ایران نیز در حومه دیرالزور در کرانه غربی فرات متمرکز شده‌اند. بر اساس برآورد دیدبان حقوق بشر سوریه، حدود 15 هزار شبه‌نظامی عراقی، افغان و پاکستانی وفادار به رژیم ایران در دیرالزور، به ویژه منطقه حدفاصل شهرهای مرزی آلبو کمال و دیرالزور تا المیادین حضور دارند.

سپاه پاسداران و شبه‌نظامیان عراقی

علاوه بر این، هزاران تن از عناصر و مشاوران نظامی سپاه پاسداران، در سوریه حضور دارند، اما تهران فقط به حضور مشاورانی اذعان دارد که به نیروهای رژیم سوریه کمک می‌کنند.

شبه‌نظامیان عراقی به درخواست ایران، در کنار نیروهای رژیم سوریه می‌جنگند. آنها از زمان پایان عملیات علیه داعش در عراق و سپس سوریه، عمدتا در نوار مرزی میان عراق و سوریه حضور داشته و در شهر آلبو کمال استقرار دارند.

شبه نظامیان وابسته به ایران در سوریه

نیروهای رژیم ایران و شبه‌نظامیان وفادار به آن، از زمان استقرار در منطقه دیرالزور، اقدام به ایجاد مواضع و پادگان‌های نظامی کردند. در طی سالها، کامیون‌های حامل سلاح، مهمات و همچنین زاغه‌ها و مواضع نظامی این شبه‌نظامیان بویژه در منطقه میان المیادین و البوکمال، هدف حملات هوایی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید