عفو بین‌الملل: مقامات ایران اجساد 4 فعال عرب اهوازی اعدام شده را مخفی کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سازمان عفو بین‌الملل در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، نوشت که بعد از گذشت سه هفته از اعدام 4 فعال عرب اهوازی، جاسم حیدری، علی خسرجی، حسین سیلاوی و ناصر خفاجیان، سرنوشت اجساد مخفی‌شده آنان را مشخص کرده و به خانواده‌هایشان تحویل دهد.
عفو بین‌الملل در نامه خود می‌گوید مقامات نظام ایران از بیان حقیقت درباره سرنوشت چهار زندانی عرب اهوازی و محل دفن آن‌ها خودداری می‌کنند و از این رو متهم به عمل مجرمانه ناپدیدسازی قهری است».
نامه عفو بین‌الملل تاکید می‌کند که این چهار زندانی عرب در تاریخ 28 فوریه 2021 در زندان سپیدار اهواز مخفیانه اعدام شدند و مقامات نظام ایران حاضر نیستند اجساد آنان را به خانواده‌هایشان تحویل دهند، در نتیجه متهم به ارتکاب جرم ناپدیدسازی اجباری هستند».


عفو بین‌الملل همچنین در نامه خود بیان می‌کند که سه زندانی عقیدتی عرب اهوازی به نام‌های محمدعلی عموری، جابر آلبوشوکه و مختار آلبوشوکه همچنان از مراقبتٰهای بهداشتی کافی محروم هستند».

مرگ زیر شکنجه

بنا به گزارش «سازمان حقوق بشر اهواز» (اهرو)، «جاسم حیدری» زندانی 32 ساله عرب اهوازی به همراه دو زندانی دیگر به نام‌های «علی خسرجی» و «حسین سیلاوی» سحرگاه روز دوشنبه 11اسفند 99، در زندان سپیدار اهواز اعدام شدند. طبق بیانیه این سازمان که در سایت آن منتشر شده، مقامات امنیتی نام «ناصر خفاجیان» را نیز به عنوان زندانی اعدامی به همراه این سه زندانی اعلام کردند، اما او سال گذشته در اعتراضات زندان سپیدار زیر شکنجه کشته شده بود.

در بیانیه سازمان حقوق بشر اهواز آمده: «یکشنبه 10 اسفند اداره اطلاعات اهواز با خانواده این چهار زندانی تماس گرفته و از آنها خواسته بود به یکی از مراکز امنیتی در منطقه چهارشیر اهواز مراجعه کنند. این منابع ابراز داشتند که پس از حضور خانواده‌ها در چهارشیر، آنها با اتومبیل‌های اداره اطلاعات به زندان سپیدار جهت ملاقات با فرزندان خویش منتقل شدند. در این دیدار، زندانیان از اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام خود خبر داده بودند».

این بیانیه می‌افزاید: «پس از اعتراض زندانیان در اهواز به عدم آزادی مشروط آنها طی شیوع ویروس کرونا در فروردین گذشته بسیاری از زندانیان از جمله چهار زندانی مذکور به مکان‌های نامعلومی انتقال یافته و بیم اعدام مخفیانه آنها می‌رفت. اما اخیرا خبرهایی در رابطه با اعتراض این چهار زندانی از طریق دوختن لب‌های خود به حکم اعدام و شرایط سخت نگه‌داری به گوش رسیده بود».

سازمان حقوق بشر اهواز با اشاره به نامه سازمان عفو بین‌الملل به رئیس قوه قضائیه ایران مبنی بر لغو حکم اعدام جاسم حیدری و سه زندانی دیگر تصریح می‌کند: «دیوان عالی کشور ایران در نوامبر 2020، حکم اعدام جاسم حیدری به اتهام «همکاری با گروه های مخالف نظام» و «بغی» را تایید کرد. این زندانی در دسامبر 2017 در بازگشت از کشور اتریش بازداشت شد و ابتدا در زندان اوین و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات اهواز انتقال یافت».

در پایان این بیانیه آمده: «سازمان حقوق بشر اهواز ضمن محکومیت شدید اعدام مخفیانه زندانیان سیاسی عرب اهوازی که در جریان دادگاه‌های غیرعلنی و بدون رعایت حداقل استانداردهای بین‌المللی به اعدام محکوم شده بودند، از سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری و به ویژه فرستاده حقوق بشر در امور ایران مصرانه می‌خواهد که این جنایت سازمان یافته رژیم جمهوری اسلامی علیه زندانیان بی‌دفاع را محکوم کرده و اقداماتی فوری برای نجات دیگر زندانیان محکوم به اعدام انجام دهد».
شایان ذکر است طبق گزارش خانواده‌‌ها پس از اجرای حکم، پيكر این زندانیان به خانواده آنها تحويل داده نشده و گواهی فوتی صادر نشده است. مقامات مسئول به خانواده‌های این زندانیان گفته‌اند که اجساد اعدام‌شدگان در مکانی که جمهوری اسلامی آن را «لعنت آباد» نامیده است، دفن مى‌شود. همچنین خانواده‌ها «تهديد» شده‌اند كه هیچگونه مراسمی برای این افراد برگزار نکنند. «لعنت آباد» نامی است که مقامات جمهوری اسلامى به قسمتی از قبرستان «بهشت آباد» در نزديكى كوى پادادشهر شهر اهواز داده‌اند که مخالفان نظام جمهوری اسلامى پس از اعدام در آنجا، مخفیانه دفن می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید