سفیر فرانسه در یمن: همه خواهان صلح هستند به جز حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ژان ماری صفا، سفیر فرانسه در یمن، تأکید کرد که همه طرف‌های یمنی، منطقه‌ای و بین‌المللی خواستار آتش‌بس و مذاکرات سیاسی گسترده هستند، اما حوثی‌ها بر ادامه جنگ اصرار می‌ورزند.

صفا در گفته‌هایش به روزنامه «الشرق الاوسط» گفت: «حوثی‌ها تنها طرفی هستند که اصرار بر ادامه این جنگ دارد.»

او با تاکید بر این که شبه‌نظامیان حوثی همه مخالفان خود را به حاشیه می‌رانند، از آن‌ها خواست با تلاش‌های بین‌المللی، به ویژه تلاش‌های فرستاده سازمان ملل به یمن، همداستانی کنند.

صفا افزود: «ما باید گام به گام از طریق دولت قانونی یمن و فرایند سیاسی جامع‌تر که منافع مردم یمن را بالاتر از همه منافع و ملاحظات قرار می‌دهد، به سمت صلح پیش برویم. به همین دلیل فرانسه به شدت از توافق ریاض، اقدامات سازمان ملل و مارتین گریفیتس، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به یمن حمایت می‌کند.

حمله به مارب

صفا پیرامون حمله حوثی‌ها به مارب گفت: «من از نزدیک با مارتین گریفیتس و تیم لدرکینگ فرستادگان ویژه و نماینده اتحادیه اروپا و همه شرکای دیگر همکاری می‌کنم. با روی کار آمدن دولت جو بایدن، انگیزه و امید جدیدی در خصوص پرونده یمن به وجود آمد. فرانسه بارها، حملات حوثی‌ها به مارب و همچنین خاک سعودی را محكوم كرده است. ما از آنها می‌خواهیم بلافاصله به این اقدامات بی‌ثبات كننده منطقه خاتمه داده و مشارکت سازنده در روند سیاسی داشته باشند که یمن را از بحران خود بیرون می‌آورد.»

مارتین گریفتس
مارتین گریفتس

او افزود: «فرانسه تلاش خود را برای برقراری آتش‌بس گسترده و از سرگیری مذاكرات به هدف دستیابی به توافق سیاسی جامع، برخوردار از حمایت سازمان ملل، بسیج كرده است. سقوط مارب فاجعه‌ای سیاسی و انسانی خواهد بود؛ خصوصا که صدها هزار آواره جنگی در این استان حضور دارند.»

نفت‌کش «صافر» بمبی ساعتی است

او در مورد نفت‌کش صافر تأکید کرد که «موضوع نفت‌کش صافر فراتر از مرزهای یمن است. ما در اینجا در مورد محافظت از یک اکوسیستم بی‌نظیر در جهان صحبت می‌کنیم که لازم بود هیئتی از سوی سازمان ملل با مشارکت مالی فرانسه، مدت‌ها پیش از آن بازدید می‌کرد. امیدوارم که بازرسی کشتی صافر در اسرع وقت انجام شود. کره زمین نیازی به فاجعه دیگری چون نشت نفت در دریای سرخ ندارد.»

کشتی صافر
کشتی صافر

صفا افزود: «همانطور كه آنتوان دو سنت اگزوپری، نویسنده فرانسوی (مولف شازده کوچولو) می‌گوید: ما این زمین را از نیاكان خود به ارث نمی‌بریم، بلكه آن را از فرزندان خود عاریه می‌گیریم.» اگر فاجعه‌ای فردا در دریای سرخ اتفاق بیفتد، از یک سو فرزندان ما از جامعه جهانی، جویای علل ناتوانی در نجات دریای سرخ خواهند شد و از سوی دیگر حوثی‌ها نیز در برابر بشریت مسئولیت خواهند داشت، زیرا آنها هستند که کشتی را کنترل می‌کنند و باید بدانند که آنها تنها ساکنان کره زمین نیستند. ما فقط یک زمین و فقط یک دریای سرخ داریم و همه باید از آن‌ها محافظت کنند زیرا با نابودی آنها فقط خودمان را نابود خواهیم کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید