نشست مسکو؛ دولت خواهان آتش‌بس دائمى وطالبان « امارت اسلامی»

لاوروف: روند دوحه نتایج مثبتی برای صلح وآشتی افغانستان به بار نیاورده‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نشست مسکو در رابطه با روند صلح افغانستان با حضور نمایندگان دولت این کشور و گروه طالبان، بعد از ظهر پنج‌شنبه 18 مارس، رسماً آغاز شد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نشست مسکو را یک «گام بزرگ» در حمایت از روند صلح این کشور دانست. اما هیئت طالبان اعلام کرد، «امارت اسلامی» جلوی تجزیه افغانستان را می‌گیرد.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز»، ملا عبدالغنی برادر، معاون رهبر طالبان در نشست مسکو گفت، امارت اسلامی ویژگی‌هایی دارد که جلوی تجزیه افغانستان را می‌گیرد، امنیت را تأمین می‌کند و برای مبارزه با فساد و مواد مخدر مبارزه می‌کند».
از سوی دیگر، سرگی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مراسم افتتاح این نشست گفت: «متأسفانه روند دوحه نتایج مثبتی برای صلح وآشتی افغانستان به بار نیاورده‌است. ما انتظار پیشرفت را در این روند داریم. هم‌زمان با این ما می‌بینیم که اوضاع در حال بدترشدن است. ما به ویژه دربارهٔ این نگران هستیم که به‌گونهٔ سنتی در فصل‌های بهار و تابستان درگیری‌ها شدت می‌گیرند. ما می‌بینیم که هردوطرف جنگ جمعیت غیرنظامی را نیز با خطر روبه‌رو کرده‌اند. در کنار این، عناصری چون داعش برای تقویت مواضع شان از اوضاع کنونی استفاده می‌کنند».
لاوروف اضافه کرد: «این روند صلح باید از سوی خود افغانان رهبری شود. به هیچ‌گونه مداخله خارجی باید اجازه داده نشود. تنها از طریق تلاش‌های دیپلماتیک و سازش صلح به دست آمده می‌تواند. توافق‌نامه‌ای که به دست می‌آید باید منافع تمام طرف‌ها را دربر گیرند و مسیر انکشاف‌های بیشتر را در افغانستان تعریف کند. کشورهای دیگر چون روسیه در همکاری با نیروهای درون افغانستان شرایط برای مذاکره و رفتن به پیش فراهم سازند».

ديدار حامد كرزي با انس حقانى در حاشيه نشست مسكو
ديدار حامد كرزي با انس حقانى در حاشيه نشست مسكو

برقراری آتش‌بس دایمی

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در نشست مسکو گفت: «ما خواهان تسریع روند مذاکرات و اعلان فوری آتش‌بس دایمی هستیم تا به خشونت‌ها پایان داده شود و دو طرف در یک فضای متفاوت مذاکرات و بحث‌های خویش را آغاز نمایند».
عبدالله اضافه کرد: «یکبار دیگر تأکید می‌کنیم که جنگ راه حل نیست. گروه‌ها و جریان‌ها باید این اصل را در محاسبه‌های خود در نظر داشته باشند. افغانستان امروز افغانستان سالیان قبل نیست و هیچ گروه و جریانی نمی‌تواند با جنگ و زور ارادهٔ خود را بر دیگران تحمیل نماید».
او اظهار کرد: «یکبار دیگر به نمایندگی از جمهوری اسلامی افغانستان اعلام می‌کنم که طرف جمهوری اسلامی افغانستان آماده است تا با تحریک طالبان در هر سطح و در بارهٔ تمام قضایا و موضوعات مورد علاقهٔ دو طرف بدون کدام پیش‌شرطی وارد بحث و مذاکره گردد».
نشست مسکو به ابتکار کشورهای عضو گروه ۳+۱ موسوم به «ترویکای توسعه‌یافته» در شهر مسکو پایتخت روسیه برگزار شد. هدف از برگزاری این نشست سرعت بخشیدن به روند مذاکرات دوحه گفته شده‌است.
در این نشست یک روزه نمایندگان کشورهای آمریکا، پاکستان و روسیه نیز اشتراک کردند. هیئت ۱۲ نفری دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیئت ۱۰ نفری طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر در این نشست حضور داشتند.
گفتنی است که محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه ۱۶ مارس ۲۰۲۱ اعلام کرد، بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید