پیروزی میانه‌روها و‌ شکست راست‌ افراطی در انتخابات هلند

حزب حاکم «مردم برای آزادی و دموکراسی» به رهبری مارک روته پیروز انتخابات شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پس از شمارش 90درصد آرای انتخابات پارلمانی هلند، حزب حاکم «مردم برای آزادی و دموکراسی» به رهبری مارک روته پیروز انتخابات شده است. این حزب با سه کرسی بیشتر از انتخابات پارلمانی گذشته، توانست با 35 کرسی به عنوان حزب اول پارلمان آینده انتخاب شود.
در این دوره از انتخابات که به دلیل شرایط اپیدمی کرونا طی سه روز از دوشنبه 15مارس تا چهارشنبه 17مارس برگزار شد، 37 حزب با 1572 نامزد انتخاباتی برای کسب 150 کرسی پارلمانی به رقابت پرداختند.

انتخابات هلند
انتخابات هلند


مهمترین حادثه در این انتخابات کسب 24 کرسی از سوی حزب «D66» از احزاب نزدیک به حزب حاکم و حاضر در ائتلاف کنونی بوده که 5 کرسی بیش از دوره پیشین کسب کرده است. رهبر این حزب خانم «سیگرید کاخ» از منتقدان سرسخت احزاب راست افراطی بوده است. وی مخالفت احزاب مذکور با اقدامات دولت در رابطه با بحران کرونا را عوامفریبانه و فرصت‌طلبانه به‌شمار می‌آورد.
در این دوره از انتخابات 13.2میلیون شهروند هلندی معادل 80 درصد از واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند. از میان 37 حزب حاضر در رقابت‌های انتخاباتی، 17 حزب موفق به کسب کرسی در پارلمان هلند شدند.

شکست احزاب راست افراطی

احزاب دست راستی و ناسیونالیست طرف بازنده انتخابات پارلمانی اخیر هلند لقب گرفتند. حزب «برای آزادی» به رهبری «خیرت ویلدرز» با از دست‌دادن جایگاه حزب دوم در پارلمان با سه کرسی کمتر از دوره قبل تنها موفق به کسب 17 کرسی شد. حزب FvD دومین حزب راست افراطی هر چند موفق به افزایش کرسی‌های پارلمانی خود به 8 عدد گردید اما «تری بودت» رهبر جوان این حزب پیروزی بزرگ‌تر و یا حداقل ارتقا به موقعیت بالاتری در پارلمان آینده را انتظار داشت. ائتلاف هر دو حزب راست افراطی تنها 25 کرسی در حدود11.6درصد آرای شرکت‌کنندگان را به خود اختصاص دادند.
مارک روته رهبر حزب اول پارلمان در سخنرانی پس از پیروزی تاکید کرد که با هیچ کدام از احزاب راست افراطی ائتلاف نخواهد کرد.

خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی «برای آزادی»
خیرت ویلدرز، رهبر حزب راست افراطی «برای آزادی»

چپ‌ها دومین بازنده انتخابات هلند

با رسوایی لودویک آشر رهبر حزب کارگر و وزیر امور اجتماعی در رابطه با کمک هزینه خانوار، شکست این حزب در انتخابات امسال پیش‌بینی می‌شد اما حزب کارگر توانست 9 کرسی خود در دوره پیش را در این دوره نیز حفظ کند. با این وجود دو حزب دیگر چپ، یعنی حزب سبز و حزب سوسیالیست شکست سختی را متحمل شدند. سبزها 7کرسی و سوسیالیست‌ها 5کرسی را در انتخابات کنونی ازدست دادند. در مجموع احزاب چپ دارای 25 کرسی در پارلمان آینده هستند که از این تعداد حزب کارگر 9 کرسی، سبزها 7 کرسی وسوسیالیست‌ها 9 کرسی در اختیار دارند.

تشکیل دولت چهارم مارک روته

مارک روته در سال 2010 و در مقام سرلیست حزب مردم برای آزادی و دموکراسی (VVD) به ریاست دولت رسید.
بخش بزرگی از مردم هلند روته را به‌عنوان رهبری ساده زیست و یک مدیر خوب می‌شناسند؛ نخست وزیری که با دوچرخه به سر کارمی‌رود. همین تصویر یکی از عوامل کلیدی محبوبیت و موفقیت وی بوده است.
مارک روته مانند بسیاری دیگر از رهبران اروپایی، بحران کرونا را به یک فرصت سیاسی برای خود بدل کرد. او در چشم بسیاری از هلندی‌ها یک رهبر کارآمد در میانه یک بحران بی‌سابقه است. عکس این وضعیت بر بسیاری از احزاب اپوزیسیون حاکم است: منتقدانی که کاری جز خرده گرفتن از عملکرد دولت ندارند.

مارك روته

مارك روته
مارك روته


دولت مارک روته برای نخستین بار از زمان پایان جنگ جهانی دوم رفت و آمد شهروندان در کشور را محدود کرد. اگرچه بسیاری از شهروندان از این محدودیت حمایت کردند، بسیاری هم علیه این مقررات بی‌سابقه به خیابان‌ها ریختند. شدت سه اعتراض شبانه ماه ژانویه علیه محدودیت‌های کرونایی در هلند از تمامی کشورهای اروپایی بیشتر و گسترده‌تر بود.
با این وجود، عدم رضایت از شرایط موجود در هلند لزوما منجر به تغییر سیاسی نمی‌شود.
نتایج انتخابات اخیر نشان می‌دهد که اگرچه میزان انتقادها در میان شهروندان بالا رفته بود اما این وضعیت، موجب تغییر گرایش سیاسی رای‌دهندگان نشد. چنین شرایطی امکان تشکیل چهارمین دولت ائتلافی مارک روته را میسر ساخته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید