مسکو: مواضع بایدن «بسیار بد» است و واشینگتن باید عذرخواهی کند

تهدید به احضار سفیر مسکو از واشینگتن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از آن که جو بایدن رئیس جمهوری آمریكا، همتای روس خود، ولادیمیر پوتین، را «قاتل» خوانده و تهدید به بازخواست کرد، کرملین علاوه بر فرا خواندن سفیر خود از واشنگتن، امروز پنجشنبه 18 مارس 2021 اعلام کرد که بایدن در صدد بهبود روابط میان مسكو و واشینگتن نیست.
دیمیتری پسکوف سخنگوی ریاست جمهوری روسیه گفت: «این سخنان رئیس جمهوری آمریکا، بسیار بد است. روشن است که او خواهان بهبود روابط با کشور ما نیست».
کنستانتین کوساچیف نایب رئیس شورای عالی پارلمان روسیه، نیز با تأکید بر این که مسکو خواهان پوزش خواهی ایالات متحده است، افزود که در صورت عدم پوزش خواهی، محتمل است که در مسکو در مقام پاسخ‌دادن به واشنگتن بر‌آید.
او همچنین تأکید کرد که گفته‌های بایدن، قابل قبول نیست و بی تردید باعث تیره‌تر شدن روابط خواهد شد و هرگونه امیدواری مسکو برای تغییر سیاست آمریکا به رهبری دولت جدید را از میان خواهد برد.
او افزود که احضار سفیر مسکو از واشینگتن، تنها گام منطقی است که می‌توان در چنین شرایطی برداشت.
گفتنی است که روسیه روز گذشته اعلام کرد که سفیر خود در واشینگتن را برای رایزنی، فراخوانده است.

كرملين
كرملين


از سوی دیگر جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید تأکید کرد که روابط دو کشور مانند گذشته نخواهد بود. او گفت که دولت بایدن رویکردی را در روابط با روسیه در پیش گرفته که با رویکرد ترامپ متفاوت است و «روس‌ها بی تردید مسئولیت اقداماتشان را بر عهده خواهند داشت.»
تبادل مواضع تند میان دو کشور در پی گزارش محرمانه دفتر مدیر اطلاعات ملی آمریکا است که نشان داد پوتین، اجازه اجرای عملیاتی برای تاثیر گذاری در راستای کمک به ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر گذشته را داده است.
این در حالی است که بایدن در مصاحبه چهارشنبه 17 مارس 2021 با «ایه بی سی» ولادیمیر پوتین همتای روسی خود را «قاتل» خوانده و تأکید کرد که او بهای دخالت در انتخابات ایالات متحده را پرداخت خواهد کرد.
بایدن در پاسخ به این سئوال که آیا رئیس جمهور روسیه را «قاتل» می‌داند، گفت: «بله، باور من این است.» این گفته بایدن، واکنش فوری ریاست پارلمان روسیه را به دنبال داشت که تأکید کرد: «حمله به پوتین به معنای حمله به روسیه است.»

Advertisement
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید