فرانسه: ایران باید نقض تعهدات برجامی را متوقف کند

روحانی می‌کوشد قبل ازپایان دوره‌اش با غرب به توافق برسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه، پنجشنبه 18 مارس 2021 از ایران خواست تا مسئولیت پذیری خود را نشان داده و نقض تعهدات برجامی را متوقف کرده و اوضاع را وخیم‌تر نکند.
مکرون با تأکید بر اینکه مسئولان ایرانی باید فعالیت‌های موشکی بالستیک خود در منطقه را متوقف کنند ، افزود: «تهران باید گام‌های مورد انتظار را برداشته و با شیوه‌ای مسئولانه رفتار کند.»
رئیس جمهوری فرانسه در جریان کنفرانس با روون ریولین همتای اسرائیلی خود نیز خاطر نشان نمود که در صدد بازگشت به برجام است، اما در عین حال، کنترل فعالیت‌های موشکی ایران در منطقه را نیز دنبال می‌کند.

كشمكش دولت تهران با رقبا

در تهران، روحانی می‌کوشد قبل ازپایان دوره‌اش با غرب به توافق برسد و رقبای داخلی را به «سنگ‌اندازی» در راه بازگشت به برجام متهم کرده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، سه‌شنبه گذشته گفته بود که «وضعیت داخلی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خرداد سال آینده، مانع از احیای برجام می‌شود.

پس از آن محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، چهارشنبه 17مارس، در گفت‌وگو با نشریه «پولیتیکو» تاکید کرد که ایران پیش‌تر با همان کسانی که امروز در کاخ سفید هستند به گفت‌وگو پرداخته است و نیازی به گفت‌وگو بر سر چیز جدیدی وجود ندارد».
ظریف با اشاره به این که مقامات دولت جدید آمریکا برای تغییر توافق هسته‌ای مکررا تاکید دارند که شرایط امروز مانند سال 2015 نیست، افزود: «دلیل ایران مبنی بر عدم گفت‌وگو این است که چیزی برای گفت‌وگو وجود ندارد. ما یک توافق داریم، ما در خصوص این توافق با همان کسانی که امروز در کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا حضور دارند صحبت کردیم. آن‌ها می‌خواهند امتیازهای جدیدی از ایران بگیرند. این همان چیزی است که وندی شرمن در جلسه استماع تایید به عنوان معاون وزیر خارجه گفته است.»
دولت بایدن با تاکید بر رویکرد دیپلماتیک و سیاست گام اول اصرار دارد ابتدا ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد تا ایالات متحده باب گفت‌وگو را با ایران باز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید